Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

01.12.2010

Premie pieniężne: Nota korygująca nie uprawnia do korekty VAT

Podatnik VAT udzielając rabatu w postaci wypłaty premii pieniężnej, aby mógł dokonać obniżenia podstawy opodatkowania, powinien wystawić fakturę korygującą – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

O co toczył się spór?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku podała, że zawarła z kontrahentami umowy handlowe, na podstawie których udziela im premii pieniężnych. Warunkiem przyznania premii jest zrealizowanie przez kontrahenta w stosunkach handlowych ze spółką, określonego obrotu netto w ciągu okresu rozliczeniowego, którym jest jeden rok. Udzielenie premii związane jest z dostawami w określonym przedziale czasowym, w ten sposób, że ich obrót w danym okresie jest podstawą do wyliczenia premii, natomiast premii nie da się powiązać z żadną z dostaw w okresie nią objętym i nie dotyczy konkretnych grup towarów, czy dostaw, lecz stanowi dodatkowe wynagrodzenie kontrahenta z tytułu współpracy. Uzyskanie premii pieniężnej nie zależy od spełnienia przez kontrahenta żadnych innych warunków, poza realizacją wysokości obrotu, nie jest też uwarunkowana realizacją usług. Omawiana premia jest dokumentowana notami księgowymi wystawianymi przez kontrahenta.

Podatnik chciał wiedzieć, czy w sytuacji, gdy premia dokumentowana jest notą księgową, spółka ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę wynikającą z noty, na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Podatnik zapytał ponadto, czy kwota wynikająca z noty obciążeniowej jest kwotą netto oraz prawo do obniżenia obrotu powstaje w momencie otrzymania noty.

Zdaniem spółki udziela ona rabatu (gdyż zmniejszyło się jej wynagrodzenie za dostarczone towary), a zatem ma ona prawo dokonać obniżenia obrotu na podstawie noty księgowej uzyskanej od klienta. Korekta ta powinna być dokonana w miesiącu, w którym sp. z o.o. otrzyma taką notę. W ocenie spółki, w sytuacji, gdy otrzymuje ona od kontrahenta noty księgowe za należne rabaty/premie pieniężne, ma prawo uznać, że następuje obniżenie jego wynagrodzenia za sprzedaż towarów po dokonaniu transakcji. Spółka jest zdania, że w jej sprawie ma zastosowanie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535, ze zm., dalej: ustawy o VAT). Podatnik stwierdził, że obrót może być zmniejszany w dwojaki sposób:

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »