Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

25.10.2010

Czy internet jest narzędziem?

Pytanie: W związku z optymalizacją kosztów prowadzenia działalności część pracowników Spółki będzie pracowała zdalnie, w domu. Za pomocą szerokopasmowego łącza internetowego osoby te będą miały możliwość podłączenia się do archiwum znajdującego się na serwerach firmy, aby w ten sposób normalnie wykonywać swoje obowiązki, aczkolwiek z miejsca, gdzie mieszkają. Jednocześnie Spółka ma zamiar pokrywać część wydatków pracowników na ich domowy internet (w zakresie, w jakim wykorzystują go do pracy). Czy w tym wypadku pracownicy otrzymają świadczenie, od którego będzie trzeba odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Przepisy ustawy nie definiują pojęć: narzędzia, materiały, sprzęt stąd pojęcia te winny być interpretowane zgodnie z potocznym, słownikowym znaczeniem. Pracownik, który pracuje w domu i na potrzeby obowiązków wynikających z umowy o pracę wykorzystuje własny komputer, telefon komórkowy, ponosi opłaty za internet może z tego tytułu otrzymać od pracodawcy pieniężny ekwiwalent, który będzie wolny od podatku.

Zdaniem organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r., nr IPPB2/415-1553/08-2/MK) zwrot wyżej wymienionych kosztów poniesionych przez pracownika ma zastosowanie po spełnieniu kilku warunków:

1) ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
2) kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi, a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
3) narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
4) narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Po spełnieniu powyższych warunków kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W niniejszym przypadku pytanie sprowadza się do tego, czy internet można uznać za narzędzie, a co za ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »