Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

24.10.2007

Nieruchomości i świadczenia nieodpłatne

Pytanie: Czy przekazanie gruntu spółce cywilnej, gdy wspólnikami są właściciele gruntu, stanowi dla niej nieodpłatne świadczenie i tym samym przychód podatkowy?

Zgodnie z art. 4 ust. 2 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) przedsiębiorcami są wspólnicy spółki. Spółka cywilna nie posiada własnego majątku, bowiem majątek wniesiony do spółki przez wspólników, w postaci wkładu, jak i pomnożony w wyniku działalności spółki, stanowi majątek wspólny wspólników, tworząc tzw. współwłasność łączną wspólników. W spółce cywilnej podmiotem są wspólnicy powiązani wspólnością łączną (art. 863 k.c.). Podmiotem praw i obowiązków są wspólnicy.

Oznacza to, że nie spółka, ale wszyscy wspólnicy łącznie są właścicielami składników majątkowych nabytych w czasie prowadzenia działalności. Majątek spółki cywilnej, tj. majątek wspólny wspólników o współwłasności łącznej, jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników, jak również od majątku stanowiącego ustawową wspólność małżonków, będących wspólnikami spółki cywilnej - jakkolwiek w tym ostatnim przypadku zarówno majątek spółki, jak i majątek małżonków mają charakter współwłasności łącznej (współwłasność łączna oznacza niepodzielność majątku i brak określenia wysokości udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom; każdy wspólnik jest w związku z tym współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i prawa tworzących tę całość).

Świadczenie nieodpłatne związane jest ze zdarzeniami prawnymi i gospodarczymi o charakterze zobowiązaniowym, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Nieodpłatnym świadczeniem nie będzie więc przysporzenie „samemu sobie”. Dla powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia muszą bowiem istnieć nie tylko dwa różne podmioty jako strony stosunku zobowiązaniowego, ale też dwa różne majątki, między którymi następuje świadczenie.

W sytuacji, gdy po obu stronach stosunku zobowiązaniowego stoją te same osoby, są one jednocześnie uprawnionymi i zobowiązanymi, zachodzi wygaśnięcie zobowiązania. Brak stosunku zobowiązaniowego wyklucza jakiekolwiek świadczenie, w tym świadczenie nieodpłatne. Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania, nieodpłatne przeniesienie własności gruntu właścicieli na rzecz spółki cywilnej, której są jedynymi udziałowcami, nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie wspólników spółki cywilnej.

Pytanie: Czy zaliczyć do przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń świadczenie związane z korzystaniem z nieruchomości, stanowiącej własność jednego ze wspólników spółki cywilnej?

Takie świadczenie może być przychodem pozostałych wspólników. W przypadku nieodpłatnego świadczenia na rzecz dwuosobowej spółki cywilnej przez jednego z jej wspólników u drugiego wspólnika wystąpi przychód, ustalony proporcjonalnie do wynikającego z umowy spółki udziału w zyskach spółki. Tak więc w przypadku, kiedy wspólnicy spółki cywilnej nie należą do osób zaliczonych do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadku i darowizn, u wspólnika niebędącego właścicielem nieruchomości powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z korzystaniem przez spółkę cywilną z nieruchomości.

Ustalając wielkość przychodu wspólnika niebędącego właścicielem nieruchomości, należy obliczyć wartość nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2 i 2a pkt 3 ustawy o podatk...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »