Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

15.07.2010

Wydatki na nadzór nad inwestycją należącą do podmiotu trzeciego nie są kosztem podatkowym

Wydatki poniesione na nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej, będącej własnością podmiotu trzeciego, nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Wydatki te nie mogą zostać także uznane za inwestycję w obcym środku trwałym, jeśli przedsiębiorca nie jest jego dzierżawcą w trakcie budowy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

O co toczył się spór?

Spółka dzierżawi obiekt hotelowy od podmiotu trzeciego, który został jej przekazany po zakończeniu budowy. W trakcie trwania procesu inwestycyjnego spółka zgodnie z umową dzierżawy zawartą z tym podmiotem pełniła funkcję doradczą, w związku z czym miała prawo dokonywania przeglądu wykonywanych prac pod kątem ich jakości i zgodności z dokumentacją projektową oraz zachowaniem przez inwestora standardów obowiązujących w hotelach sieci. W tym celu zawarła ona umowę o świadczenie usług polegających na sprawowaniu nadzoru nad realizacją inwestycji z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i posiadającą odpowiednie uprawnienia.

Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Chciała wiedzieć, czy przysługuje jej prawo do ujęcia w kosztach podatkowych wydatków poniesionych z tytułu wykonania umowy o świadczenie usług polegających na nadzorowaniu obcej inwestycji budowlanej. W ocenie podatnika poniesione przez nią wydatki z tego tytułu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: updop), w dacie ich poniesienia. Zdaniem spółki wydatki te nie wpływają bowiem nawet w sposób pośredni na ulepszenie dzierżawionego obiektu, zwłaszcza na wartość nieruchomości stanowiącej własność podmiotu trzeciego.

Zgodnie z przyjętą praktyką inwestycjami w obcych środkach trwałych są nakłady poczynione na ulepszenie, to jest przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację środków trwałych dzierżawionych lub wykorzystywanych w prowadzonej działalności na podstawie innej umowy, które powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Minister finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że uznanie określonego wydatku za koszt uzyskania...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »