Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

04.07.2007

Musisz być właścicielem, żeby amortyzować

Podatnik może amortyzować dla celów podatkowych wyłącznie te środki trwałe, do których przysługuje mu prawo własności. Wyjątki od tej zasady dotyczą jedynie amortyzacji środków trwałych, używanych przez leasingobiorcę na podstawie umowy leasingu finansowego (kapitałowego) — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

O co toczył się spór?

Kontrola przeprowadzona przez urząd skarbowy w jednej ze spółek z o.o. wykazała, że zaliczyła ona bezzasadnie do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, nabytych przy zastrzeżeniu prawa własności, na ogólną kwotę 376 170,38 zł.

Spółka zawarła z kontrahentem umowę o współpracy w zakresie dostaw sprzętu. W umowie tej, zawartej na czas nieoznaczony, strony postanowiły, że płatność ceny za dostarczony sprzęt dokonywana będzie w ratach, których wysokość oraz harmonogram zostanie każdorazowo uzgodniony. Ponadto strony zdecydowały, że zamówiony przez odbiorcę i dostarczony przez dostawcę sprzęt stanowić będzie własność dostawcy do chwili uiszczenia przez odbiorcę pełnej ceny za dostarczony towar, wraz z ewentualnymi należnościami ubocznymi, takimi jak odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty poszczególnych rat.

Organy podatkowe uznały zatem, że zawarta przez podatnika umowa jest umową sprzedaży na raty z zastrzeżeniem prawa własności rzeczy sprzedanej. Dlatego też zakupione przez spółkę przedmioty nie mogły podlegać amortyzacji do czasu przeniesienia ich własności na nabywcę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach utrzymał w mocy decyzję izby skarbowej, wobec czego spółka zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem spółki jeżeli nie ma wyraźnego zakazu dokonywania amortyzacji dotyczącej maszyn i urządzeń nabytych z zastrzeżeniem własności — amortyzacja taka jest dozwolona. Co więcej, w przepisach ustawy podatkowej wyraźnie została uregulowana możliwość amortyzacji obcych środków trwałych, bowiem art. 16a ust. 2 pkt 1 dopuszcza amortyzację przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, zaś art. 16j ust. 4 reguluje sytuację indywidualnego ustalania stawek amortyzacyjnych dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych.

Spółka wskazała, że art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy oprócz umowy leasingu każdej innej umowy, n...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »