Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

10.06.2010

Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

O co toczył się spór?

Podatnik złożył wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. We wniosku podał, że prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej, w której był jednym z trzech wspólników. Przedmiotem działalności tej spółki była realizacja projektów budowlanych, związanych ze wznoszeniem budynków, prowadzenie robót budowlanych oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Każdy ze wspólników wniósł do tej spółki wkład w wysokości 1000 zł, jednakże udział w spółce podatnika wynosił 33,34%, zaś pozostałych wspólników po 33,33%. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki udziały w zyskach i stratach były równe, zaś podział zysków następował w miesiącu następującym po zakończeniu roku obrachunkowego. Pierwszy przychód ze sprzedaży spółka odnotowała w maju 2008 r., a osiągnięty wówczas dochód nie został wypłacony wspólnikom, lecz zatrzymany w spółce. Podatnik, pozostając wspólnikiem spółki cywilnej, opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy).

W dniu 31 lipca 2008 r. wnioskodawca wystąpił ze spółki cywilnej, a tytułem zwrotu majątku wspólnego otrzymał trzy lokale mieszkalne wraz z garażami, o łącznej wartości rynkowej 1 199 123,67 zł. W tym samym dniu został sporządzony remanent likwidacyjny, a od dochodu wynikającego z remanentu został zapłacony podatek. Podatnik w dniu 4 sierpnia 2008 r. rozpoczął jako osoba fizyczna prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie realizacji projektów budowlanych, związanych ze wznoszeniem budynków, a także robót budowlanych. Remanentem początkowym wprowadził do swojego przedsiębiorstwa trzy mieszkania, nabyte wcześniej przez niego w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej.

Zdaniem podatnika podatek od remanentu nie powinien być odprowadzony, ponieważ nie nastąpiła likwidacja źródła przychodu, natomiast opodatkowanie zbycia nieruchomości, zarówno podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak i podatkiem od towarów i usług, powinno nastąpić w ram...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »