Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Doradcy ADN o podatkach

02.01.2019

Działalność w strefie a ograniczone koszty zakupu usług niematerialnych od podmiotów powiązanych

Prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dalej: SSE) może przysporzyć nie lada problemów w zakresie prawidłowości rozliczenia obciążeń publiczno-prawnych. Odpowiednie przypisanie kosztów, zwłaszcza gdy osiąga się dochody zarówno opodatkowane jak i zwolnione, stosowanie „klucza przychodów” to dotychczasowe bolączki. Nie można zapominać jednakże o problemie, który wystąpił z dniem 1 stycznia 2018 r. na skutek wprowadzenia do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) art. 15e.

Ograniczenie w prawie do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów (dalej: KUP) wydatków na tzw. usługi niematerialne przez podatnika działającego w SSE może być poważnym wyzwaniem z uwagi na zakończenie roku (przy założeniu kompatybilności roku podatkowego z rokiem kalendarzowym) i końca pierwszego roku stosowania nowej regulacji.

W tym miejscu pojawia się zatem pytanie, jak limitować KUP na gruncie art. 15e powinien podmiot działający w strefie? Czy regulacja znajduje tutaj w ogóle zastosowanie?

Analizę wydaje się, że powinniśmy zacząć od regulacji stanowiącej kanon dla kosztów, tj. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że teoretycznie wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w przepisach, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi (poprawniej – możliwym do osiągnięcia, bo mowa tutaj o działaniu „w celu” który przecież nie musi zostać osiągnięty) przez podatnika przychodami.

Przypominając nowelę ustawy o CIT, zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175), ustawodawca wprowadził dodatkowe ograniczenie wysokości zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów wydatków na tzw. usługi niematerialne.

Konsekwentnie zatem, już cały rok podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty:

  1. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »