Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

16.04.2010

Opodatkowanie dodatku do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej

Pytanie podatnika: Czy dodatek do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki wypłacany na podstawie Regulaminu Wynagradzania pracownikom pełniącym dodatkowo funkcję członka Rady Nadzorczej Spółki stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym na zasadach właściwych dla tej kategorii przychodów, czy też powinien być uznany za przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2010 r. (data wpływu 15.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatku do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dodatku do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zatrudnia pracowników na różnego rodzaju stanowiskach - technicznych, administracyjnych, itp. Pracownicy wykonują zadania, które wynikają z zakresu obowiązków przypisanych do danego stanowiska. Jednocześnie, niektórzy spośród pracowników pełnią funkcję członków Rady Nadzorczej Spółki, na podstawie powołania ich przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki. Pełnienie tej funkcji nie mieści się w zakresie obowiązków pracowników związanym z zatrudnieniem na konkretnym stanowisku.

Pracownikom pełniącym jednocześnie funkcje członków Rady Nadzorczej, Spółka wypłaca wynagrodzenie za pracę w wysokości ustalonej w umowie o pracę z uwzględnieniem postanowień obowiązującego w Spółce Regulaminu Wynagradzania.

W art. 19 ust. 3 Regulaminu Wynagradzania z czerwca 1993 r. zawarto upoważnienie dla Zarządu Spółki, umożliwiające wprowadzanie innych niż przewidziane w tym regulaminie dodatków oraz dodatkowych wynagrodzeń. W oparciu o upoważnienie zawarte w Regulaminie Wynagradzania z dniem 01.01.1999 r. wprowadzony został dodatek do wynagrodzenia pracownika za okres członkostwa w radzie nadzorczej w wysokości ustalonej uchwałą Zgromadzenia Wspólników Spółki. Regulamin Wynagrodzenia w tym kształcie obowiązywał do dnia 30.03.2004 r., jednakże jego zmiana od dnia 01.04.2004 r. utrzymała uprawnienie pracowników pełniących jednocześnie funkcję członka Rady Nadzorczej do tego dodatku. Pracownicy będący członkami Rady Nadzorczej Spółki przed dniem wejścia w życie nowego Regulaminu Wynagradzania, zachowali prawo do dodatku do wynagrodzenia za pracę za okres członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki w wysokości ustalonej uchwałą Zgromadzenia Wspólników.

Na tej podstawie pracownicy, którzy są jednocześnie członkami Rady Nadzorczej Spółki, otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę powiększone o dodatek z tytułu członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki. Ten dodatkowy składnik wynagrodzenia łączony jest z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę i traktowany przez Spółkę jako wypłata ze stosunku pracy, a nie jako wypłata należności z tytułu powołania do Rady Nadzorczej. Z tego względu Spółka dokonuje opodatkowania przychodów pracowników na zasadach obowiązujących dla wynagrodzenia za pracę w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176 - dalej UPDOF).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dodatek do wynagrodzenia z tytułu członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki wypłacany na podstawie Regulaminu Wynagradzania pracownikom pełniącym dodatkowo funkcję członka Rady Nadzorczej Spółki stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym na zasadach właściwych dla tej kategorii przychodów, czy też powinien być uznany za przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki dodatek do wynagrodzenia za okres członkostwa w Radzie Nadzorczej Spółki stanowi kategorię przychodów wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą regulacją „za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »