Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.04.2011

Opodatkowanie przychodu w razie wypłaty przez spółkę dywidendy rzeczowej

Spółka nie uzyska z tytułu wypłaty dywidendy rzeczowej jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego, który zgodnie z definicją przychodu mógłby być za taki uznany. Skoro wypłata dywidendy powoduje przyrost aktywów jedynie po stronie otrzymującego dywidendę, w konsekwencji to ten podmiot (udziałowiec) osiągnie przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

O co toczył się spór?

Podatnik (spółka z o.o.) złożyła wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. We wniosku podała, że planuje wypłacić dywidendę udziałowcowi. W tym celu planowane jest podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników w przedmiocie wypłaty zysku (dywidendy) w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przeniesienia na udziałowca własności nieruchomości należącej do spółki.

Podatnik chciał wiedzieć, czy wypłata dywidendy w formie niepieniężnej, w przypadku, gdy taką formę dywidendy przewiduje uchwała zgromadzenia wspólników, nie będzie powodować powstanie po stronie spółki przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.).

Zdaniem podatnika wypłata dywidendy w formie niepieniężnej powoduje powstanie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jedynie po stronie udziałowca. Podatnik podkreślił, że na gruncie Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), dopuszczalna jest wypłata dywidendy zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Skoro przepisy prawa nie przesądzają o wyższości jednej formy wypłaty dywidendy nad drugą, należy przyjąć, że obie są równorzędne. W przypadku podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy w gotówce, zobowiązanie spółki ma od początku charakter pieniężny, natomiast jeżeli podjęta jest uchwała o wypłacie dywidendy w postaci rzeczowej, zobowiązanie ma od początku charakter niepieniężny. Niezależnie od formy dywidendy, nie zmienia się jednostronny charakter zobowiązania spółki względem wspólnika. Wykonanie tego zobowiązania (to jest wypłata dywidendy) jest świadczeniem jednostronnym, ponieważ powoduje powstanie przysporzenia majątkowego tylko po stronie otrzymującego dywidendę udziałowca.

Skoro więc, jak podkreślał podatnik, wypłata dywidendy powoduje przyrost aktywów jedynie po stronie otrzymującego dywidendę, w konsekwencji to ten podmiot (udziałowiec) osiągnie przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Podatnik stwierdził też, że poprzez czynność podział...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »