Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

09.10.2006

Interpelacja nr 3659 do ministra finansów w sprawie przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

Szanowna Pani Minister! Art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późniejszymi zmianami) przewiduje, iż podatnik tego podatku może przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego 1% swojego podatku poprzez dokonanie darowizny, którą następnie może odliczyć od należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego. Sposób obliczania i wpłacania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest skomplikowany i stanowi barierę dla osób, które chętnie wspomogłyby te organizacje, jednak ze względu na przyjęte rozwiązanie rezygnują z wpłacania 1% swojego należnego podatku dochodowego i wsparcia organizacji pozarządowych.

Czy w tej sytuacji nie należy wprowadzić uproszczenia w postaci wskazania przez podatnika organizacji pozarządowej, na konto której podatnik wyraża chęć wpłaty 1% podatku dochodowego, a Urząd Skarbowy, w którym rozliczany jest podatnik, dokonuje przelewu? Ministerstwo Finansów wstępnie opowiedziało się za takim rozwiązaniem.

Czy forma wspomagania organizacji pozarządowych przez podatników 1% podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób uproszczony (tylko wskazanie przez podatnika organizacji pozarządowej, którą chce wspomóc podatnik, i załatwienie formalności związanych z przelewem na konto organizacji pozarządowej przez Urząd Skarbowy) będzie możliwa w rozliczaniu się za 2006 rok?

Z poważaniem

Poseł Krzysztof Gadowski
Warszawa, dnia 22 czerwca 2006 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3659 w sprawie przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Krzysztofa Gadowskiego z dnia 22 czerwca 2006 r. przesłaną przy piśmie z dnia 4 lipca 2006 r. Nr SPS-023-3659/06 w sprawie przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego, uprzejmie wyjaśniam.

Podstawę prawną zmniejszenia podatku o 1%, w związku z wpłatami dokonanymi na rzecz organizacji pożytku publicznego, stanowi art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ˝ustawą˝. Stosownie do postanowień powołanego artykułu, podatek dochodowy podlega zmniejszeniu, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Omawiane zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, przy czym limit odliczenia wynosi 1% podatku należnego, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkow...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »