Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

18.09.2008

MF: Nieobciążanie podatkiem czynności ustanowienia służebności rozszczelni system podatkowy

Interpelacja nr 3407 do ministra finansów w sprawie naliczania podatku od spadków i darowizn przy ustanawianiu służebności mieszkania

Szanowny Panie Ministrze! Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) znowelizowana została ustawa o podatku od spadków i darowizn, a najważniejsza zmiana jej przepisów dotyczyła zwolnienia od podatku nabycia własności rzeczy i praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo i macochę, o ile spełnią oni określone przepisem art. 4a warunki formalne, sprowadzające się do udokumentowania darowizny, w przypadku darowizny pieniędzy przekazania ich na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym oraz zgłoszenia darowizny w terminie 30 dni właściwemu urzędowi skarbowemu, przy czym ten ostatni obowiązek obciąża notariusza, jeżeli nabycie nastąpiło na podstawie aktu notarialnego. Tak istotne zwolnienie podatkowe uważane jest powszechnie za jeden z sukcesów ustawodawczych Sejmu poprzedniej kadencji. Czy rzeczywiście nowela ta jest sukcesem w tworzeniu prawa, które dobrze służy obywatelowi i państwu?

Bez wątpienia sytuacja obdarowanych określonych w art. 4a, wyżej wymienionych jest więc bardzo korzystna, gdyż po spełnieniu niezbyt uciążliwych wymogów formalnych korzystają z zupełnego zwolnienia podatkowego niezależnie od wysokości wartości przedmiotu darowizny.

Zdecydowanie gorzej przedstawia się natomiast sytuacja darczyńców, którzy pragną zachować dla siebie pewne prawa do darowanych przedmiotów. Przedmiotowa nowela wprowadziła do art. 1 ust. 1 ustawy pkt 6, obejmując podatkiem między innymi nieodpłatne służebności. Służebności należą do kategorii ograniczonych praw rzeczowych i w obecnych uregulowaniach prawa cywilnego stanowią praktycznie jedyny sposób zabezpieczenia prawa do zamieszkiwania w części domu przekazywanego w drodze darowizny. Mają wręcz powszechne zastosowanie praktyczne w obrocie nieruchomościami.

Przyjęte rozwiązanie budzi bardzo poważne wątpliwości prawne, zwłaszcza w sytuacji gdy służebność ustanawiana jest przez obdarowanych na wyraźne polecenie darczyńców.

W takim przypadku darczyńca nie pozbywa się wszystkich praw do nieruchomości, a przez polecenie zapewnienia mu możliwości zamieszkania w darowanym budynku jednoznacznie określa, iż przekazując własność, pragnie zachować inne prawo do nieruchomości – prawo pozwalające mu na korzystanie z nieruchomości przez określony czas, w celu zabezpieczenia najbardziej elementarnych potrzeb życiowych.

Trudno więc uznać, że obdarowani, na których została nieodpłatnie przeniesiona własność nieruchomości, w najmniejszym nawet stopniu przysporzyli majątku osobie, która będzie mieszkać, w zazwyczaj niewielkiej części darowanej nieruchomości. Oni po prostu otrzymali darowiznę pomniejszoną o służebność mieszkania.

Należy także podkreślić, że obdarowany nie ma również woli przysporzenia majątkowego kosztem swojego majątku. Nie ma wewnętrznego przekonania, że darczyńca nie jest uprawniony do korzystania z mieszkania, a dopiero ustanowienie służebności da mu prawo do dysponowania lokalem.

Obdarowany jedynie godzi się na to, że nie będzie przez określony czas korzystał z części nieruchomości stanowiącej jego własność. Zachodzi więc istotne pytanie, czy taka służebność, niemająca jakichkolwiek cech nieodpłatnego przysporzenia, może być objęta uregulowaniami prawa podatkowego dotyczącymi darowizn. Praktyczne rozwiązanie tego problemu komplikują obecnie obowiązujące przepisy prawa cywilnego, które nie dopuszczają możliwości ustanowienia służebności na swoją rzecz przed przekazaniem nieruchomości w drodze darowizny.

Służebność osobistą musi więc ustanawiać właściciel nieruchomości, którym staje się obdarowany.

Skutki podatkowe ustanowienia takiej służebności przedstawię na przykładzie, który wystąpił na terenie właściwości Izby Skarbowej w Katowicach. Przedmiotem darowizny była nieruchomość o wartości 825 tys. zł, którą ro...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »