Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

23.06.2008

Opodatkowanie VAT darowizny towarów

Interpelacja nr 2158 do ministra finansów w sprawie nieopodatkowanych darowizn na rzecz organizacji pozarządowych

Szanowny Panie Ministrze! Od czasu wejścia w życie w 2004 r. nowej ustawy o VAT nie ma możliwości nieodpłatnego przekazywania przez przedsiębiorstwa darowizn rzeczowych na rzecz organizacji pozarządowych. Jest to problem podnoszony przez wielu polityków od czasu jego powstania. Jednym z bardziej znanych przypadków jest sprawa piekarza, który wskutek swojej dobroczynności polegającej na nieodpłatnym przekazywaniu pieczywa przedszkolom został doprowadzony do bankructwa karą nałożoną przez urząd skarbowy. Sądzę, że należy wziąć w tym przypadku pod uwagę fakt, iż dotyczy to organizacji III sektora, które są podstawą funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i w większości działają non profit. Natomiast przytoczony przypadek niemal wymusza pytania. Czy jako państwo możemy pobierać podatek od bezpłatnego dokarmiania głodnych dzieci? Czy jako ludzie jesteśmy zdolni do utrzymywania sytuacji, w której zgodnie z prawem wycofany ze sprzedaży chleb należy utylizować zamiast nakarmić głodne dziecko?

Według wielu opinii, a także stanowiska Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z 2005 r., kwestia opodatkowania darowizn jest regulowana ustawodawstwem krajowym, a nie ogólnymi przepisami dyrektywy, co oznacza, że decyzje w tej kwestii możemy podejmować samodzielnie, nie naruszając generalnych zasad neutralności i powszechności poboru podatku VAT.

W związku z powyższym pytam Pana Ministra: Czy istnieje możliwość zwolnienia darczyńców z podatku od towarów i usług VAT?

Poseł Mariusz Grad

Warszawa, dnia 12 marca 2008 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2158 w sprawie nieopodatkowanych darowizn na rzecz organizacji pozarządowych

Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 28 marca 2008 r., znak: SPS-023-2158/08, przy którym przesłana została interpelacja pana posła Mariusza Grada w sprawie nieopodatkowanych darowizn na rzecz organizacji pozarządowych, uprzejmie informuję.

Przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej w całości objęte są zakresem prawa Unii Europejskiej, a w szczególności przepisami zawartymi w dyrektywie Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE, z późn. zm.). Zgodnie z art. 16 ww. dyrektywy wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, któr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »