Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

15.05.2008

Sprzeczne wyroki w sprawie opodatkowania wynagrodzeń osób wypłacanych ze środków pomocowych UE

Interpelacja nr 1302 do ministra finansów w sprawie zwolnienia z PIT wynagrodzeń osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych, wypłacanych ze środków unijnych.

Panie Ministrze! W związku z problemem wskazanym przez członków Polskiej Izby Firm Szkoleniowych dotyczącym opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzeń osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych finansowanych ze środków unijnych uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

Czy Ministerstwo Finansów widzi potrzebę zmiany prawa, która doprowadziłaby do jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych w tym zakresie?

Z informacji przekazanych mi przez członka Polskiej Izby Firm Szkoleniowych wynika, że urzędy skarbowe wydają decyzję o obowiązkowym opodatkowaniu PIT w takich przypadkach. Te postanowienia są podtrzymywane przez izby skarbowe. Natomiast badający taki przypadek sąd administracyjny w Krakowie uchylił decyzję organów podatkowych, potwierdzając przesłanki zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sentencji wyroku sąd administracyjny podkreślił, że bezzwrotne środki pomocowe nie mogą stanowić wtórnego źródła finansowania budżetu państwa. Nie ma natomiast znaczenia techniczny sposób przekazywania środków finansowych, co było podstawą decyzji organów podatkowych.

Dlatego wskazane wydaje się jednoznaczne określenie w przepisach takich sytuacji, aby uniknąć w przyszłości kosztownych i czasochłonnych postępowań sądowych.

Z poważaniem

Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka

Wałbrzych, dnia 4 lutego 2008 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 1302 w sprawie zwolnienia z PIT wynagrodzeń osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych, wypłacanych ze środków unijnych

Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pani poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej, przesłaną przy piśmie z dnia 27 lutego 2008 r., nr SPS-023-1302/08, w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wynagrodzeń osób bezpośrednio realizujących cele projektów pomocowych wypłacanych ze środków unijnych uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, wolne od podatku są dochody podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W tym miejscu należy podkreślić wielokrotnie akcentowany przez Trybunał Konstytucyjny pogląd, iż ulgi i zwolnie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »