Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

17.05.2007

Dlaczego wynagrodzenie współmałżonka nie jest KUP

Interpelacja nr 6757 do ministra finansów w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia współmałżonków

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Przy prowadzeniu działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci wspólników nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Powyższy zakaz obowiązuje bez względu na rodzaj istniejącego między małżonkami ustroju majątkowego - zarówno gdy jest to współwłasność majątkowa, jak i wówczas gdy istnieje między małżonkami rozdzielność majątkowa lub gdy zdecydowali się oni na wspólność ograniczoną. Obowiązuje on również w razie orzeczenia przez sąd oficjalnej separacji.

W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Dlaczego dyskryminowane są osoby prowadzące własną działalność poprzez uniemożliwianie im odliczania realnie ponoszonych kosztów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?
2. Czemu wynagrodzenie współmałżonka nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, skoro jego praca świadczona jest tak samo jak innych pracowników i tak samo odprowadza się z jej tytułu należne podatki i składki ZUS?

Posłanki Monika Ryniak i Beata Szydło

Warszawa, dnia 15 lutego 2007 r.

 

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 6757 w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia współmałżonków

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Pani Wicemarszałek Sejmu Genowefy Wiśniowskiej z dnia 23 lutego 2007 r., nr SPS-023-6757/07, przy którym załączono interpelację Pań Posłanek Moniki Ryniak i Beaty Szydło ˝w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia współmałżonków˝, uprzejmie informuję.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są ko...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »