Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

22.11.2006

Sprawdzenie legalności remontu i zwrot VAT

Interpelacja nr 4522 do ministra finansów w sprawie planowanych działań urzędów skarbowych, mających na celu ograniczenie kwot wypłacanych z tytułu zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Szanowny Panie Ministrze! Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie nakłada na podatnika obowiązku zgłoszenia remontu. To ustawa Prawo budowlane decyduje o tym, czy dane roboty budowlane wymagają zgłoszenia w starostwie powiatowym, czy też nie.

Z artykułu zamieszczonego w dzienniku ˝Rzeczpospolita˝ wynika, że urzędy skarbowe będą chciały sprawdzać legalność wykonanego remontu. Osobom, które złożyły już w urzędach skarbowych wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane, a przeprowadziły remont nielegalnie, urzędy skarbowe chcą wstrzymać zwrot podatku VAT. Pytanie: czy takie działanie urzędników skarbowych będzie zgodne z prawem? Co prawda są oni upoważnieni do przeprowadzenie weryfikacji wniosków pod kątem ich zasadności i prawidłowości, ale ustawa o zwrocie VAT nie mówi nic o konieczności zgłoszenia remontu. Nie może to być więc przesłanką dla wstrzymania wypłacanych kwot. Od ubiegających się o zwrot wymaga się jedynie przedstawienia prawa własności.

Warto podkreślić, że nie wszyscy wiedzą, że np. wymiana okien wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym. Nieznajomość prawa nie zwalnia nas jednak z jego przestrzegania i ten fakt, chcą wykorzystać urzędy skarbowe, ograniczając w ten sposób wypłacane kwoty.

Biorąc pod uwagę powyższą sytuację, chciałbym zapytać:

1. Czy zdaniem Pana Ministra urzędy skarbowe mogą pozbawić danej osoby prawa do zwrotu wydatków tylko dlatego, że nie zgłosiła zamiaru remontu właściwemu organowi?

2. Czy takie działanie będzie zgodne z prawem?

Z wyrazami szacunku

Poseł Jarosław Stawiarski

Warszawa, dnia 22 sierpnia 2006 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4522 w sprawie planowanych działań urzędów skarbowych, mających na celu ograniczenie kwot wypłacanych z tytułu zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Jarosława Stawiarskiego z dnia 22 sierpnia 2006 r., przekazaną przy piśmie z dnia 7 września 2006 r., dotyczącą zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, uprzejmie wyjaśniam:

Zasady dokonywania zwrotu ww. wydatków określają przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), zwanej dalej ˝ustawą (...)˝.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy (...) prawo do zwrotu przysługuje osobie, która poniosła wydatek na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1) budową budynku mieszkalnego,

2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,

3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. 22% podatkiem VAT, oraz udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.

W konsekwencji wszystkie osoby, które poniosły przedmio...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »