Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

06.03.2007

Od zagranicznej osoby fizycznej czy od zagranicznego przedsiębiorcy — od kogo korzystniej nabyć samochód osobowy na potrzeby firmy?

Nabywanie samochodów poza granicami kraju stało się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej szczególnie popularne. Zakupem samochodu z krajów Unii są zainteresowani tak prywatni nabywcy, jak i firmy. Przedsiębiorcy jednak zanim podejmą decyzję o zakupie, rozważają wszelkie aspekty zakupu — w tym także skutki podatkowe. Generalnie rzecz biorąc, samochód można sprowadzić z terytorium wspólnoty bądź od prywatnego, indywidualnego sprzedawcy, bądź też od innej firmy. W tym drugim przypadku zazwyczaj będziemy mieli do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Ażeby transakcja pomiędzy przedsiębiorstwami była korzystna podatkowo, tj. by mogła być rozliczana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z jednej strony i wewnątrzwspólnotowa dostawa z drugiej — oba podmioty muszą być zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Z uwagi na dynamiczny rozwój współpracy wewnątrzunijnej posiadanie NIP-u UE jest niemalże standardem. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, to częstokroć w obliczu np. zakupu samochodu od innego przedsiębiorcy dokonuje rejestracji.

 

Szczegółowo o procedurze zakupu samochodu osobowego od przedsiębiorcy unijnego napiszemy już wkrótce. Teraz zajmę się sytuacją, w której polska firma zamierza nabyć używany samochód osobowy na terytorium jednego z krajów Unii od prywatnej osoby.

Generalnie można stwierdzić, że procedura nabycia jest zbieżna z tą, jaka ma zastosowanie w przypadku nabycia towaru od unijnej firmy, z jednym tylko wyjątkiem. Wyjątek ten jest dość istotny — dotyczy bowiem zasad rozliczania podatku VAT — a w gruncie rzeczy braku obowiązku jego rozliczania.

W przypadku nabycia używanego samochodu od osoby fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT nie będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru. To zaś oznacza, że podatnik nie dokonuje w tej sytuacji wszelkich czynności związanych z rozliczeniem podatku VAT, np. nie wystawia faktury wewnętrznej, nie uwidacznia zakupu samochodu w deklaracji VAT, nie składa informacji VAT-UE.

Przypomnijmy, że z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów mamy do czynienia przede wszystkim, gdy kumulatywnie spełnione są przesłanki wymienione w art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, tj.:

- nabywcą towarów jest podatnik wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, 
- dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W przypadku zakupu samochodu od prywatnej osoby nie jest spełniony drugi z wymienionych warunków.

Jak będzie więc przebiegało rozliczenie takiej transakcji z punktu widzenia podatku VAT? Otóż przedsiębiorca w takiej sytuacji występuje do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie potwierdzenia braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług. Regulacja ta wynika z art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W przypadku gdy brak jest po stronie nabywcy obowiązku uiszczenia podatku VAT, naczelnik urzędu skarbowego nie podejmuje żadnych czynności z urzędu — zaświadczenie wydawane jest tylko na wniosek podatnika. Wzór wniosku, z którym należy zwrócić się do naczelnika, określony jest przepisami prawa i wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu nabytego z terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Druk wniosku nazywa się VAT-24.

Wniosek przede wszystkim zawiera dane pozwalające na identyfikację wnioskodawcy, tj. rodzaj zainteresowanego, nazwę pełną lub imię i nazwisko wraz z datą urodzenia, a także dan...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »