Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

13.03.2006

Faktura po kilku miesiącach od dnia zakupu

Pytanie: Zakupiłem w markecie materiały malarskie do remontu mieszkania i otrzymałem paragon. Teraz chciałbym zamienić go na fakturę, ale minęło kilka miesięcy. Czy sklep ma obowiązek wystawienia faktury po takim czasie?

Odpowiedź

Przepisy nie regulują problemu postawionego w pytaniu wprost. Ale można znaleźć odpowiedź analizując postanowienia kilku aktów prawnych.

Można na pewno stwierdzić, że nie ma przeszkód formalnych, aby wystawić fakturę nawet po upływie dość długiego czasu od momentu dokonania zakupu, jeżeli tylko nabywca dysponuje oryginałem paragonu. Ale czy jest obowiązek?

Przede wszystkim spróbujmy przeanalizować przepisy, które mogą w tej sprawie mieć zastosowanie.

Bez wątpienia będzie to przepis art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego dowiadujemy się, że podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT (nazywam ich dalej po podatnikami lub podatnikami VAT) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Jednym z wyjątków jest sytuacja sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Takim nabywcom podatnicy VAT wystawiają faktury na żądanie tych osób. Niestety – ustawa nie określa, w jakim czasie to żądanie powinno zostać zgłoszone.

Ustawa o podatku od towarów i usług reguluje sprawy związane z wystawianiem faktur w sposób dość ogólny, a szczegóły określa minister właściwy do spraw finansów publicznych w rozporządzeniu wykonawczym. Obecnie aktualne jest rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. W paragrafie 13 tego rozporządzenia znajdziemy zapis mówiący, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (z pewnymi wyjątkami, ale nie mającymi znaczenia dla rozpatrywanej sprawy). Przepis ten jednak dotyczy faktury, co do której istnieje bezwzględny obowiązek jej wystawienia. A faktura, o którą chodzi w pytaniu naszego Czytelnika ma być wystawiona na jego wniosek – i termin siedmiodniowy określony w rozporządzeniu nie ma tu zastosowania.

Może więc przepisy Ordynacji Podatkowej (OP) pomogą rozstrzygnąć problem?

W rozdziale 12 działu III OP (art. 87 i dalsze) znajdują się uregulowania, które pozwalają dostrzec rozwiązanie.

Według ordynacji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Obowiązek ten nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy l...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »