Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

12.03.2007

Najem i dzierżawa nieruchomości w pytaniach i odpowiedziach – część IV

Pytanie: Czy przychody z najmu mogą być rozliczane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej?

 

Nie ma przeszkód prawnych, aby przychody z najmu zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak, jeżeli podatnik wybierze ten sposób rozliczania najmu, powinien pamiętać o wszystkich obowiązkach ciążących na nim, gdy rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Przede wszystkim musi zarejestrować działalność w organie ewidencyjnym, podając w zgłoszeniu „usługi w zakresie najmu” jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Od dnia 1 stycznia 2003 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie najmu mają prawo wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Podatnicy mogą zatem zrezygnować z opłacania podatku według zasad ogólnych i rozliczać opłacanie tego podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 17-procentowej.

Za przychód z najmu rozliczanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uważa się, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Nowe brzmienie art. 14 ust. 1c stanowi, że za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

Na mocy art. 14 ust. 2b ustawodawca wprowadził zasadę, że w przypadku umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, jeżeli wynajmujący lub wydzierżawiający przeniesie na rzecz osoby trzeciej wierzytelność z tytułu opłat wynikających z takich umów, a umowy te między stronami nie wygasną, to do przychodów wynajmującego lub wydzierżawiającego nie zalicza się kwot wypłaconych przez osobę trzecią z tytułu przeniesienia wierzytelności.

Przychód z najmu, tak jak każdy z przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, daje podatnikowi prawo pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ustawy. Z tym, że należy pamiętać o wydatkach, które, zgodnie z art. 23, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Kosztem podatkowym, według nowej definicji obowiązującej od 1 stycznia 2007 r., jest zatem wydatek, który poniesiono w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Pytanie

Czy osiągający przychody z najmu w ramach pozarolniczej dzia...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100