Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

15.01.2007

ZFŚS w pytaniach i odpowiedziach (9)

Pytanie: Czy przedłożone przez pracowników rachunki w kwocie 380 zł, wystawione na zakład pracy, mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w ramach rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Odpowiedź

Niestety. Nie znajduje tutaj zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć należy, że świadczeniem rzeczowym jest świadczenie o charakterze materialnym: nieodpłatnym, odpłatnym bądź częściowo odpłatnym. Refundując pracownikom w formie pieniężnej poniesiony przez nich udokumentowany wydatek na zakup wybranych towarów handlowych, zakład pracy dokonuje wypłaty świadczenia pieniężnego, a nie rzeczowego. Wobec tego dokonany przez zakład pracy zwrot kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione towary nie korzysta ze zwolnienia w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym i stanowi dochód podlegający opodatkowaniu, w myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma znaczenia w tym przypadku fakt, że faktura zostanie wystawiona na pracodawcę, a wydatkowana przez pracownika kwota zostaje mu zwrócona po okazaniu faktury.

Pytanie: Co powinien zawierać dokument potwierdzający poniesienie wydatku na zorganizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie?

Odpowiedź

Niezbędnym do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest posiadanie dokumentu (faktury VAT, rachunku, dowodu wpłaty), z którego będą wynikały co najmniej:

1. nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, na rzecz którego wpłata została dokonana,
2. tytuł zapłaty,
3. imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej fo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »