Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

01.01.2007

ZFŚS w pytaniach i odpowiedziach (8)

Pytanie: Z własnych środków obrotowych zakład pracy sfinansował wycieczkę zakładową dla pracowników. Czy wydatek ten stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu?

Odpowiedź.

Tak. Wydatek sfinansowany ze środków obrotowych firmy będzie dla pracownika przychodem, nie korzysta bowiem ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. t.j. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Pytanie: Czy na pracodawcy zmarłego pracownika (emeryta lub rencisty) ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu umorzonej pożyczki, jak również wystawienia spadkobiercom pracownika jakiejkolwiek informacji PIT?

Odpowiedź

W przypadku umorzenia pożyczki po śmierci pracownika (emeryta lub rencisty), spadkobiercy - ustanowieni postanowieniem sądu, którzy przyjęli obowiązki dłużnika, uzyskują przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym). Przychód ten odpowiada wartości umorzonego świadczenia. Nie spłacona pożyczka zaciągnięta przez spadkodawcę stanowi bowiem dług spadkowy. Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.

W związku z tym płatnik będzie zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego podatnikom (spadkobiercom zmarłego) i urzędom skarbowym właściwym według ich miejsca zamieszkania po zakończeniu roku podatkowego, w którym umorzono spadkobiercom dług z tytułu niespłaconej pożyczki zmarłego.


Pytanie: Czy stypendium sfinansowane z funduszu dla dzieci po byłym pracowniku, wypłacane do czasu ukończenia...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »