Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

17.10.2006

Mieszkanie kupione taniej i sprzedane drożej a podatek dochodowy

Pytanie: Kupiłem mieszkanie w 2004 roku, za kwotę 80 000 zł. Przeprowadziłem w mieszkaniu różnego rodzaju remonty i mam możliwość jego sprzedaży za kwotę 180 000 zł. Ponieważ przeprowadzam się do innej miejscowości, kupię tam mieszkanie, za które zapłacę około 100 000 zł. Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek? Czy mogę odliczyć wartość dokonanych remontów?

Odpowiedź

Sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przychodem, podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- jeżeli sprzedaż nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (wtedy znajdują zastosowanie inne zasady opodatkowania, również określone w updof) i została dokonana - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponieważ w przypadku opisanym w pytaniu od momentu zakupu mieszkania nie minęło jeszcze pięć lat, sprzedaż mieszkania będzie opodatkowana.

Zasady opodatkowania stosowane w przypadku sprzedaży mieszkania, które nie następuje w ramach działalności gospodarczej są nieco inne, niż zasady opodatkowania np. dochodu z pracy lub działalności gospodarczej. Zasady te określone są w artykule 28 ustawy o pdof.

Przede wszystkim przychodu z takiej sprzedaży nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł - sprzedaż nie spowoduje konieczności płacenia podatku od innych dochodów według wyższego przedziału skali podatkowej.

Przykład

Pan Jan osiągnął dochody z pracy w wysokości 25 000 zł. Ze sprzedaży mieszkania uzyskał 100 000 zł. Zapłaci podatek od dochodów z pracy według pierwszego przedziału skali podatkowej, i ewentualnie podatek ustalony na odrębnych zasadach od przychodu osiągniętego ze sprzedaży mieszkania.

Zwolnienie

Przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nie zawsze będą opodatkowane.

Ustawa o pdof zwalnia bowiem od podatku część lub całość przychodów, uzyskanych ze sprzedaży.

Jeżeli podatnik, w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o pdof, nie będzie musiał zapłacić podatku.

Zwolnione są:

przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), (z zastrzeżeniami, o których za chwilę)

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

- na nabycie na terytor...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »