Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

06.09.2006

Ulga mieszkaniowa a konieczność zmiany warunków mieszkaniowych

Pytanie: Czy przysługuje mi ulga z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy sprzedam mieszanie przed upływem 5 lat od dnia złożenia zeznania w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych?

W lipcu br. sprzedałem mieszkanie nabyte na podstawie umowy darowizny (grudzień 2005 r.). Do końca września br. nabędę nowe mieszkanie. Mieszkanie to usytuowane jest na parterze budynku mieszkalnego, w którym już zamieszkuję razem z żoną. Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie od rodziców podyktowana była koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych polegającą na zwiększeniu powierzchni mieszkania, zmianę kondygnacji oraz miejscowości. Sprawuję opiekę nad synem, który jest od urodzenia dzieckiem niepełnosprawnym i wymagającym całkowitej opieki co zostało potwierdzone orzeczeniem o niepełnosprawności. Zmiana warunków mieszkaniowych daje możliwość lepszej organizacji sprawowania opieki nad dzieckiem i dostęp do wyspecjalizowanych ośrodków codziennej rehabilitacji. Lokal mieszkalny chcę nabyć razem z żoną.

Odpowiedź:

W myśl postanowień art. 16 ust. 1 ustawa z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej,
2) w drodze spadku przez osoby zaliczone do II grupy podatkowej,
3) w drodze spadku przez osoby zaliczone do III grupy podatkowej, sprawującej przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem g...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »