Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

12.07.2006

Koszty krajowej podróży służbowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dokumentując wydatki w PKPiR. Muszę czasem wyjechać służbowo. Korzystam w tym celu z samochodu (nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych). Mam wątpliwości związane z kosztami takiego wyjazdu. Jak rozumiem wydatki na paliwo i inne związane z samochodem rozliczam według faktycznej wysokości i dokumentuję fakturami. Ale czy mogę zaliczyć do kosztów wydatki na jedzenie w podróży? Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nocleg według rachunku, czy jest tu jakiś limit? Czy wydatki na parkingi mogę zaliczyć do KUP i jak je mam dokumentować?

Odpowiedź

Wydatki dotyczące samochodu, związane z wyjazdem służbowym nalezy rozliczyć w faktycznej wysokości, na podstawie prawidłowych dowodów księgowych. Proszę jednak pamiętać, że przy używaniu samochodów nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych wysokość wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania nie może przekroczyć kwoty wynikającej z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu (limit ustala się narastająco od początku roku – jest to iloczyn ilości przejechanych kilometrów i stawki za kilometr przebiegu pojazdu).

Wydatki na jedzenie w podróży mają charakter osobisty, i nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania. Ale mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów diety (których funkcją jest rekompensata wydatków związanych z podwyższonymi kosztami wyżywienia w podróży służbowej), do wysokości diet określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Wynika to wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której w art. 23 ust. 1 pkt 52 czytamy, iż nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach w...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »