Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

27.06.2006

Korepetycje – opodatkowanie podatkiem dochodowym

Chciałabym zacząć udzielać korepetycji. Mam kilka wątpliwości. Czy zostanę uznana za osobę prowadzącą działalność gospodarczą? W jaki sposób mam opodatkować dochód podatkiem dochodowym? Czy grozi mi, że zostanę podatnikiem VAT?

Odpowiedź

Zarobkowe udzielanie lekcji na godziny, zwane potocznie korepetycjami, może podlegać zarówno Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz 176 z późn. zm., dalej ustawa o pdof), jak i przepisom Ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm., dalej ustawa o zpdof).

Aby ustalić, w jaki sposób będą opodatkowane dochody należy przede wszystkim ustalić, czy działalność będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, czy też będzie należeć do przychodów, kwalifikowanych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z art. 13 ustawy o pdof, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi przychody z osobiście wykonywanej działalności oświatowej. Osoby samodzielnie udzielające korepetycji i nie wykonujące tych czynności w ramach działalności gospodarczej, będą opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o pdof dla podatników osiągających przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Jeśli odbiorcy usługi nie są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (a więc np. w przypadku, gdy lekcje udzielane są osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej), udzielający korepetycji są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania rocznego. W terminach płatności zaliczek należy złożyć w swoim urzędzie skarbowym deklarację PIT-53.

Aby ustalić dochód, od którego nalicza się zaliczkę, należy od uzyskanych przychodów odliczyć koszty uzyskania w wysokości 20% przychodu (art. 22 ust. 9 ustawy o pdof). Jeżeli przychody te stanowią podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, lub chorobowe, koszty uzyskania liczy się od przychodu pomniejszonego o zapłacone składki.

Jeżeli usługi będą świadczone płatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych, potrącą oni z wynagrodzenia i odprowadzą podatek w odpowiedniej wysokości.

Działalność gospodarcza

Możliwe jest również wykonywanie usług oświatowych w ramach działalnośc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »