Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

31.05.2006

Sprzedaż samochodu wycofanego z ewidencji środków trwałych

Pytanie: Kilka lat temu zakupiłem samochód osobowy (prywatnie). Wciągnąłem go do ewidencji środków trwałych. Chcę go teraz sprzedać. Czy będę płacił VAT? Jeśli nie (przy zakupie nie korzystałem z odliczenia), to czy będę musiał uwzględnić sprzedaż zwolnioną przy obliczaniu VAT (struktura)? Czy przekazanie samochodu z powrotem na cele osobiste i późniejsza sprzedaż rozwiąże problemy z VAT? Co z podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży z firmy i w przypadku sprzedaży po wycofaniu z EŚT?

Odpowiedź:

Wprowadzony już do ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, może być z tej ewidencji wycofany i przekazany na własne potrzeby. Sama czynność wycofania samochodu z ewidencji środków trwałych podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wyprowadzenie go z działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest żadną z czynności określonych w art. 10 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaznaczyć jednak należy, że kwota uzyskana ze sprzedaży wycofanego z działalności środka trwałego stanowi dla przedsiębiorcy przychód z działalności gospodarczej – nawet gdy ma miejsce w ciągu pół roku od daty nabycia. Nie ma tu bowiem zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8, ale art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym zbycie rzeczy ruchomych, będących środkami trwałymi, nie może być traktowane jako zwykłe zbycie rzeczy, nawet gdy przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej.

Co istotne, od dnia 1 stycznia 2004 roku został ograniczony okres, w którym powstaje przychód z tytułu zbycia środka trwałego uprzednio wycofanego z ewidencji. Przychód taki powstaje, jeżeli pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. W konsekwencji po upływie tego okresu dochód ze sprzedaży będzie wolny od podatku dochodowego.

Dla ustalenia wartości przychodu z tej sprzedaży zastosowanie będą miały przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1a U.p.d.o.f. w związku z art. 24 ust. 2. W takim przypadku dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby działalności gosp...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »