Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

29.10.2010

PKPiR: Dowód wewnętrzny wyłącznie w ściśle określonych przypadkach

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, w trakcie której zawieram wiele drobnych umów zlecenia i o dzieło. Czy mam obowiązek rozliczać koszty z tych umów, zapisując je w PKPiR osobno i dokumentując każdy koszt rachunkiem, czy mogę dokonać na koniec miesiąca zestawienia wypłaconych i udokumentowanych rachunkami kwot oraz potraktować to zestawienie jako dowód wewnętrzny, na podstawie którego zaksięguję kwotę kosztów łącznie raz w miesiącu?

Odpowiedź:

Generalna zasada, wynikająca z postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), stanowi, że uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu wymaga łącznego spełnienia trzech warunków:

  1. wydatek powinien pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. wydatek (jego rodzaj) nie został wymieniony w ustawowym wykazie wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (listę zawiera art. 23 ust. 1 updof),
  3. wydatek powinien być właściwie udokumentowany.

Pytanie dotyczy właśnie tego trzeciego punktu, czyli właściwego dokumentowania poniesionego kosztu. Czytelnik posiada już właściwe dokumenty, które pozwalają na udokumentowanie kosztu – tymi dokumentami są rachunki wystawione i podpisane przez wykonawców umów, w powiązaniu z zawartymi umowami. Jednak ze względu na ich liczbę Czytelnik chciałby uprościć zapisy w PKPiR poprzez sporządzenie dokumentu, który nazywa dowodem wewnętrznym, zawierającym zbiorcze zestawienie wydatków.

Lektura ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przyniesie odpowiedzi na pytanie Czytelnika. Ustawa nie zawiera bowiem informacji o sposobie dokumentowania poniesionych wydatków. Informacje te znajdziemy w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (jego tekst jednolity znajduje się w dziale aktów prawnych w sekcji dotyczącej rachunkowości).

Rozporządzenie to stanowi, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, do których można zaliczyć:

  • faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  • inne dowody, wymienione w § 13 i 14 rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »