Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

10.05.2006

Samochód wykupiony po zakończeniu leasingu

Jestem właścicielem firmy, która obecnie korzysta z leasingu samochodu osobowego. Wkrótce umowa się zakończy, samochód zostanie wykupiony i przejdzie na moją własność. Faktura sprzedaży będzie wystawiona na firmę, a cena wykupu to 12 000 zł netto. Leasing jest tzw. leasingiem operacyjnym (raty wpisywałem w całości koszty i nie amortyzowałem samochodu podczas trwania umowy). Proszę o odpowiedź na następujące pytania.

1. Czy jeżeli mam zamiar sprzedać ten samochód przed upływem roku, mogę zaliczyć cenę wykupu do kosztów uzyskania przychodu?

2. Czy jeżeli samochód będzie używany w firmie dłużej niż rok, to powinienem ująć go jako środek trwały i amortyzować?

3. Jeżeli go sprzedam jako firma, to czy będę zobowiązany odprowadzić podatek od towarów i usług?

4. Czy mogę go przekazać na własne potrzeby osobiste i jakie to może rodzić skutki podatkowe? (w podatku VAT i pdof)?

5. Czy jeżeli przekażę go na potrzeby osobiste, a później sprzedam, to jakie to będzie rodzić skutki podatkowe (w podatku VAT i pdof)?

6. Czy jeżeli przekażę go na potrzeby osobiste (samochód dla celów działalności będzie używany krócej niż rok) to mogę cenę wykupu zaliczyć do kosztów uzyskania?

Odpowiedź:

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca. Dokonanie zakupu samochodu z założeniem, że zostanie on sprzedany przed upływem roku powoduje, iż cenę zakupu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Bowiem do uznania samochodu osobowego za środek trwały, który można amortyzować, wymagane jest spełnienie łącznie wszystkich warunków określonych w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. t. j. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, m.in. budynki, maszyny, środki transportu i inne przedmioty o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Tak więc, jeżeli już w dniu zakupu przewiduje się, że samochód zostanie sprzedany przed upływem 1 roku, to wartość jego zakupu może być wprowadzona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast po upływie 1 roku od daty zakupu okaże się, że samochód nie został jednak odsprzedany, to zgodnie z ustawą o pdof w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynął rok należy:

1. zaliczyć samochód do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji środków trwałych w cenie nabycia,

2. zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę pomiędzy ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, jaka przypada na okres jego dotychczasowego używania (obliczoną według obowiązujących stawek),

3. stosować przyjętą stawkę amortyzacji przez cały okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych,

4. wpłacić do urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia tego miesiąca kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia samochodu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów do dnia, w którym okres jego używania przekroczył 1 rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w składanej deklaracji podatkowej lub w zeznaniu rocznym - jeżeli termin płatności odsetek przypada w grudniu roku podatkowego.

Ustalenie ceny nabycia w przypadku wykupu auta będącego przedmiotem leasingu operacyjnego nie powinno być trudne, bowiem jeżeli po upływie okresu umowy korzystający nabędzie od finansującego przedmiot umowy leasingu nawet za ce...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »