Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.03.2010

Ustanowienie odrębnej własności lokalu to nie jego nabycie

Pytanie podatnika: Wnioskodawca wraz z żoną w dniu 22.06.1981 r. uzyskali przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie w dniu 11.06.1990 r. ww. prawo do lokalu przekształcone zostało w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po spełnieniu warunków wynikających z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na własne żądanie, w dniu 04.09.2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności na rzecz małżonków. Jakie konsekwencje podatkowe poniesie Wnioskodawca w wyniku sprzedaży przedmiotowego mieszkania w roku 2010?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.11.2009 r. (data wpływu 30.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.11.2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z żoną mają miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlegając w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W dniu 22.06.1981 r. uzyskali, na zasadach wspólności ustawowej, w oparciu o postanowienie zarządu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w W. Następnie 11.06.1990 r. na podstawie decyzji zarządu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, ww. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształcone zostało w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po spełnieniu warunków wynikających z ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116), na własne żądanie, w dniu 04.09.2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności na rzecz małżonków. Wnioskodawca zaznaczył, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii związanych z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Liczne interpretacje indywidualne wydawane przez Ministra Finansów, traktują przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności, jako zmianę tylko formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego, za datę pierwotną jego nabycia przyjmując datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. (np. w interpretacji indywidualnej z 20 lipca 2009 r., sygn. IPPB2/415-1525/08-2/AK). Wnioskodawca wraz z żoną planują w roku 2010 sprzedaż ww. mieszkania, która nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej oraz zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto, przyjmując, że nie powstanie w ten sposób przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »