Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

24.02.2010

Opodatkowanie darowizny od rodziców w postaci spłat zaciągniętego kredytu

Pytania podatnika:
Czy przyjęty tryb postępowania dotyczący planowanego rozliczania się przez Wnioskodawczynię z podatku od darowizny jest poprawny? (Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z przysługującego jej zwolnienia podatkowego na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn)?
Czy od dnia powstania obowiązku podatkowego Wnioskodawczyni będzie musiała wypełniać druk SD-Z2 i przesyłać do Urzędu Skarbowego w każdym miesiącu, czy może kumulować raty kredytu np. z 5-ciu miesięcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23.10.2009 r. (data wpływu 30.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 5 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę kredytową z przeznaczeniem na zakup mieszkania w W przy ul. W (na rynku pierwotnym od developera). Wnioskodawczyni zaznacza, że jest to jej pierwsze własne mieszkanie. Współkredytobiorcami są rodzice Wnioskodawczyni - Jan i Małgorzata K, którzy zamierzają pomóc Wnioskodawczyni w spłacie tego kredytu. Kwota kredytu wynosi 125.730,00 Euro a jego spłata nastąpi w ciągu 15 lat. Wnioskodawczyni w chwili obecnej szuka pracy i jeszcze nie posiada własnych dochodów - ukończyła studia na Uniwersytecie. Raty kredytu będą pobierane przez bank ze wspólnego konta, założonego przez wszystkich kredytobiorców do obsługi spłaty kredytu - był to wymóg banku wynikający z umowy kredytu. Obecnie na to konto wpływają tylko pobory rodziców Wnioskodawczyni, co może być potwierdzone w razie potrzeby wydrukiem historii rachunku.

Pierwszą ratę kredytu w wysokości 3.548,56 zł bank pobrał 2 października 2009 r. Kolejne raty spłaty kredytu będą pobierane przez bank każdego 4-go dnia miesiąca, przy czym kwota kolejnej raty nie jest możliwa do wcześniejszego określenia - bo niemożliwe jest określenie kursu Euro w stosunku do PLN na dzień spłaty. Na kwotę raty będzie też miała wpływ wartość wskaźnika Euribor oraz wysokość naliczonych odsetek. W związku z tym nie jest możliwe wyliczenie właściwej kwoty darowizny jaką rodzice będą przekazywać Wnioskodawczyni na spłatę kredytu. Aby sprostać wymaganiom ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.09.93.768) Wnioskodawczyni zamierza zgłosić nabycie w drodze darowizny pieniędzy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 6-miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku Wnioskodawczyni po przekroczeniu kwoty darowizny w wysokości 19.274,00 zł. Zgłoszenie Wnioskodawczyni zamierza dokonać na formularzu SD-Z2 informując każdorazowo Naczelnika Urzędu Skarbowego o wysokości miesięcznej darowizny.

Do wniosku Wnioskodawczyni dołączyła bankowe potwierdzenie spłaty I raty zaciągniętego kredytu oraz projekt umowy darowizny, którą ma zamiar zawrzeć z rodzicami, która będzie potwierdzeniem przyjmowania darowizn od rodziców w postaci spłat zaciągniętego kredytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przyjęty tryb postępowania dotyczący planowanego rozliczania się przez Wnioskodawczynię z podatku od darowizny jest poprawny... (Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z przysługującego jej zwolnienia podatkowego na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn)?

Czy od dnia powstania obowiązku podatkowego Wnioskodawczyni będzie musiała wypełniać druk SD-Z2 i przesyłać do Urzędu Skarbowego w każdym miesiącu, czy może kumulować raty kredytu np. z 5-ciu miesięcy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, iż przesłanką do zwolnienia od podatku jest art. 4a ust. 1 w brzmieniu:

„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 8 ust.1 pkt 2-6 i ust. 2...,
2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust.1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym."

Wnioskodawczyni ma świadomość, że jej sprawa w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn jest nietypowa. Wnioskodawczyni ma nadzieję, że projekt umowy darowizny, którą ma zamiar zawrzeć ze swoimi rodzicami, będzie podstawą do uznania darowizn pieniężnych dokonywanych przez rodziców na...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »