Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.02.2010

Korzystanie przez pracownika z usług świadczonych przez pracodawcę a PIT

Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji należy ustalić przychód pracownika i opodatkować go podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to w jaki sposób ustalić ten przychód?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 04.11.2009 r. (data wpływu 09.11.2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 20.01.2010 r. (data nadania 21.01.2010 r., data wpływu 25.01.2010 r.) na wezwanie z dnia 14.01.2010 r. Nr IPPB4/415-742/09-2/SP (data nadania 15.01.2010 r., data doręczenia 19.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu pracownika z tytułu korzystania na preferencyjnych warunkach z usług świadczonych przez pracodawcę w ramach działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu pracownika z tytułu korzystania na preferencyjnych warunkach z usług świadczonych przez pracodawcę w ramach działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zakładem budżetowym Gminy utworzonym Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 25 września 2003 roku.

Podstawowym celem działalności jest działalność w zakresie kultury, kultury fizycznej i sportu oraz rekreacji. Działalność Wnioskodawcy prowadzona jest w następujących obiektach:

- kryta pływalnia, w tym odnowa biologiczna i klub fitness,
- hala sportowa,
- stadion sportowy,
- lodowisko,
- dom kultury,
- pensjonat,
- ośrodek rekreacji na terenie, którego znajduje się jezioro, wypożyczalnia sprzętu wodnego i turystycznego, korty tenisowe, domki kempingowe, plaża.

Wnioskodawca oferuje klientom swoje usługi wg cenników obowiązujących na każdym obiekcie. W zależności od rodzaju obiektu ceny za świadczone usługi są określone za godzinę pobytu, za 1 nocleg, za 1 miesiąc, itp. Dodatkowo funkcjonują karnety określone kwotowo lub czasowo. Obowiązują ceny na bilety normalne i ulgowe (dla uczniów i studentów do 25 roku życia emerytów i rencistów).

Dla swoich pracowników oraz emerytów, którzy przeszli na emeryturę Wnioskodawca chce wprowadzić ceny preferencyjne na usługi świadczone w ramach swojej działalności.

Na każdą usługę świadczoną przez Wnioskodawcę, a z której chciałby skorzystać pracownik lub emeryt obowiązywałaby jedna cena tj. 1,00 zł za wejście na dany obiekt (pływalnia, sauna, fitness, hala sportowa, stadion sportowy), za wypożyczenie sprzętu wodnego lub rekreacyjnego, za 1 lekcję tańca, jogi, aerobicu. Pracownicy i emeryci płaciliby za świadczone przez Wnioskodawcę na ich rzecz usługi stawkę preferencyjną, tj. 1,00 zł za wejście.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona a ponadto wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zgodnie z art. 11 ust. 2a wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy. W przypadku świadczeń częściowo odpłatnych przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń ustaloną według zasad określonych w art. 11 ust. 2, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b).

Przeciętna cena za usługę pływalni stosowana wobec klientów wynosi 9,00 zł za 1 godzinę korzystania z basenu, a po ewentualnym przekroczeniu czasu następuje naliczanie minutowe. Dla pracowników i emerytów cena wyniosłaby 1,00 zł za 1 wejście bez ograniczenia czasowego.

Pismem z dnia 14.01.2010 r. Nr IPPB4/415-742/09-2/SP wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez przedstawienie dokumentu (oryginał lub kopię urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa lub innego dokumentu), z którego wynika sposób reprezentacji Wnioskodawcy w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów, tj. stosowne umocowanie dla osoby, która przedmiotowy wniosek podpisała.

Wnioskodawca uzupełnił powyższe w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji należy ustalić przychód pracownika i opodatkować go podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to w jaki sposób ustalić ten przychód?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy nie wystąpi po stronie pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, gdyż nie jest możliwe określenie różnicy pomiędzy wartością świadczeń ustaloną według zasad określonych w art. 11, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowy...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »