Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.02.2010

Kolejny leasingobiorca ma także prawo do odliczenia podatku VAT

Pytanie podatnika: Czy nowo korzystający podmiot gospodarczy, który przejął przedmiot leasingu - samochód osobowy z dniem 01.04.2009 r. ma prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego z kolejno otrzymywanych faktur dokumentujących dalsze okresowe opłaty leasingowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2009 r. (data wpływu 31.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur dokumentujących dalsze okresowe opłaty leasingowe samochodu osobowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.12.2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur dokumentujących dalsze okresowe opłaty leasingowe samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Mirosław B. jest właścicielem spółki pod nazwą K w P, która w dniu 28.07.2008 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 24 m-cy i dokonała należnych opłat leasingowych. Umowa dotyczy samochodu osobowego dla potrzeb działalności spółki. Wstępna opłata oraz okresowe opłaty leasingowe rozliczane były proporcjonalnie do długości trwania umowy. Podatek od towarów i usług naliczany w fakturach za te opłaty odliczany był od podatku należnego w wysokości 60% do momentu odliczenia całego limitu (6 tys. zł). Z dniem 01.01.2009 r. Wnioskodawca zawiesił działalność spółki na okres 24 m-cy i jednocześnie z dniem 01.01.2009 r. rozpoczął działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą Y. W dniu 31.03.2009 r. został sporządzony aneks do w/w umowy leasingowej między tymi samymi stronami, gdzie Wnioskodawca został nowym korzystającym - jako właściciel nowej firmy. Z dniem 01.04.2009 r. przejął przedmiot leasingu, który wykorzystuję do wykonywania czynności opodatkowanych. Od dnia 01.04.2009 r. faktury za raty okresowe wystawiane są na firmę Y. Dodatkowo Wnioskodawca jako nowo korzystający - przejmujący prawa i obowiązki zapłacił 500,00 zł jako opłatę administracyjną za zawarcie aneksu do pierwotnej umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nowo korzystający podmiot gospodarczy, który przejął przedmiot leasingu - samochód osobowy z dniem 01.04.2009 r. ma prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego z kolejno otrzymywanych faktur dokumentujących dalsze okresowe opłaty leasingowe?

Zdaniem Podatnika z uwagi na to, że nie dochodzi do zmiany przedmiotu leasingu - samochodu osobowego lecz tylko leasingobiorcy, to ponownie należy stosować przepis art. 86 ust. 7 ustawy od towarów i usług. Oznacza to, że kolejny leasingobiorca również ma prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego z kolejno otrzymywanych faktur dokumentujących opłaty leasingowe, aż do osiągnięcia limitu odliczeń w wysokości 6.000,00 zł.

Reasumując należy stwierdzić, że leasingobiorca który użytkuje przedmiot leasingu, niezależnie od tego, czy jest pierwszym użytkownikiem, czy też kolejnym, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »