Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.02.2010

MF: Wydatki na imprezę integracyjną a przychód pracowników

Pytanie podatnika: Czy pracownicy poniosą jakieś konsekwencje podatkowe z tytułu udziału w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 21 grudnia 2007 r., Nr ILPB2/415-190/07-3/JK, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w imieniu Ministra Finansów, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów pracowników tytułu nieodpłatnych świadczeń, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

Dnia 21 grudnia 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając - na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - w imieniu Ministra Finansów, na wniosek złożony w dniu 27 września 2007 r., wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 1 września 2007 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ze środków obrotowych firmy zostało zorganizowane spotkanie integracyjne dla pracowników. Celem imprezy było zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawa atmosfery w pracy oraz wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, a w konsekwencji osiągnięcie przez nich lepszych wyników w pracy, co z kolei przekłada się na wzrost wysokości przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo.

Impreza miała charakter otwarty, a uczestnictwo w spotkaniu poszczególnych pracowników zostało dodatkowo odnotowane na liście obecności.

Wniosek dotyczył dwóch stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych, a uiszczona została jedynie opłata w kwocie 75 zł. W związku z powyższym Wnioskodawca został wezwany pismem z dnia 23 października 2007 r., Nr ILPB1/415-108/07-2/AMN do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie, którego stanu faktycznego dotyczy uiszczona kwota, bądź uzupełnienie opłaty o brakującą kwotę 75 zł. W dniu 25 października 2007 r. na konto Izby Skarbowej w Poznaniu wpłynęła kwota 75 zł, stanowiąca opłatę za drugi stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy pracownicy poniosą jakieś konsekwencje podatkowe z tytułu udziału w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca stwierdził, iż kwota wydatków poniesionych na organizację imprezy integracyjnej nie powinna być rozdzielana pomiędzy pracowników biorących w niej udział i nie stanowi ona dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Mamy tu bowiem do czynienia z nieodpłatnymi świadczeniami na rzecz pracowników, które jednak nie są adresowane indywidualnie dla każdego z ich, ale dla ogółu. Trudno byłoby ustalić wartość świadczenia przypadającą na danego pracownika, jeśli impreza miała charakter otwarty, a wysokość kosztów ustalona została w sposób zryczałtowany i niezależny od ilości osób biorących w niej udział. W ocenie Wnioskodawcy uzasadnieniem dla jego stanowiska jest m.in. interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego z dnia 6 października 2006 r. (ŁUS-II-2-415/29/06/AG), jak również interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 13 czerwca 2006 r. (L.IUS.XVII/415/64/006), w której organ ten uznał, że jeśli nie można ustalić faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych osób (można jedynie szacunkowo określić średni koszt), to wartość świadczeń nie jest przychodem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia uznał za prawidłowe.

Stwierdził, iż zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »