Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.01.2010

Opodatkowanie PCC umowy sprzedaży gruntów rolnych

Pytanie podatnika: Czy w zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca zobowiązany jest wraz z małżonką do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (Wnioskodawca wraz z żoną rozliczają się wspólnie PIT-36)?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną Nr IPPB2/436-323/08-3/AF, wydaną w dniu 14 listopada 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, stwierdzając, że:

1. nie jest prawidłowe stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawarte w interpretacji z powodu błędnej oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, iż Pan K.L., zwany dalej „Wnioskodawcą”, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży gruntów, jeżeli weszły one w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością Wnioskodawcy,
2. nie jest prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2008 r. (wpływ w dniu 14 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży gruntów rolnych.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2008 r. wpłynął do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450, z późn. zm.), zwanej dalej „upcc”, w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania umowy sprzedaży gruntów rolnych.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji, w dniu 8 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca nabył wraz z małżonką, do majątku objętego wspólnością ustawową (majątku wspólnego), w drodze umowy sprzedaży, niezabudowaną nieruchomość o pow. 0,1700 ha stanowiącą użytki rolne (R IIIa i S-R IIIa). Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 1,5 ha. Nabyta nieruchomość weszła w skład gospodarstwa rolnego (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym) należącego do majątku osobistego Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości podjęcia starań o wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy nieruchomość jest położona na terenie zabudowy zagrodowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej).

W oparciu o powyższy stan faktyczny zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca jest zobowiązany wraz z małżonką do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (Wnioskodawca nadmienia, iż rozlicza dochody wspólnie z małżonką na formularzu PIT-36)?

Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, w zaistniałym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie przepis art. 9 pkt 2 lit. a ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »