Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.01.2010

Opodatkowanie stypendiów sportowych

Pytanie podatnika: Czy zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych winna być ustalona zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu, przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2009 r. (data wpływu 15.10.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendiów za wyniki w sporcie - jest:

- prawidłowe - w części dotyczącej stypendiów dla zawodników nie posiadających licencji zawodnika oraz dla zawodników posiadających licencję zawodnika, dla osób fizycznych zrzeszonych w klubach sportowych oraz nie zrzeszonym w klubie sportowym;
- nieprawidłowe - w części dotyczącej stypendiów dla uczniów i studentów.

UZASADNIENIE

W dniu 15.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendiów za wyniki w sporcie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania stypendiów za wyniki w sporcie, Miasto funduje stypendia sportowe za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym dla zawodników nie posiadających licencji zawodnika oraz dla zawodników posiadających licencję zawodnika. Stypendia przyznawane są na podstawie ustawy z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej oraz ustawy z dnia 29.07.2005 r. o sporcie kwalifikowanym.

Stypendia są przyznawane osobom fizycznym zrzeszonym w klubach sportowych działających na terenie Miasta lub osobom fizycznym nie zrzeszonym w klubie sportowym, stale zameldowanym na terenie Miasta.

Stypendia wypłacane są ze środków budżetu Miasta. Wśród stypendystów są uczniowie i studenci. Kwota stypendium przyznawana jest na miesiąc, natomiast wypłata następuje raz na kwartał. Od kwoty brutto pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych winna być ustalona zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stypendia sportowe przyznawane są na podstawie odrębnych przepisów.

W tym przypadku w oparciu o ustawę z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz.1675). Zostały one wymienione wśród tytułów przychodów w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zostały one zakwalifikowane przez ustawodawcę do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2 ww. ustawy. Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, jak również przychody z uprawiania sportu i stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów. W Urzędzie Miasta, zgodnie z treścią uchwały Rady Miasta stypendia sportowe są przyznawane w oparciu o ustawę z dnia 18.01.1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.), z której to ustawy wynika, że stypendia mogą być finansowane ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązki podmiotów dokonujących wypłaty stypendiów są określone w art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podmiot ten ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek w przypadku wypłat dokonywanych osobom fizycznym wymienionym w art. 3 ust. 1 ustawy ww. Zaliczki winny być ustalone zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stypendia sportowe wypłacane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie zostały wymienione w katalogu zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wypłacane stypendia stanowią przychód określony w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od wypłacanych stypendiów pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy w wysokości 18%, od świadczenia pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów w wysokości 20%. Kwota wypłaconych stypendiów i pobranych zaliczek wykazywana jest w wierszu 6 części E informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, PIT-11.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego osoby, którym przyznane zostały stypendia, to: zawodnicy nie posiadający licencji zawodnika oraz zawodnicy posiadający licencję zawodnika. Stypendia są przyznawane osobom fizycznym zrzeszonym w klubach sportowych lub osobom fizycznym nie zrzeszonym w klubie sportowym. Wśród stypendystów są uczniowie i studenci.

Zasady prowadzenia działalności w zakresie sportu kwalifikowanego oraz zasady uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym, określa ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifiko...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »