Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.01.2010

Kupno mieszkania unijnego uprawnia do „starej” ulgi mieszkaniowej?

Interpelacja nr 13135 do ministra finansów w sprawie przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., do których stosuje się przepisy tej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Szanowny Panie Ministrze! Dnia 1 stycznia 2007 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak alarmują eksperci, podatnicy spotykają się z błędną interpretacją organów podatkowych, które niejednokrotnie błędnie określają krąg osób uprawnionych do skorzystania z ulgi mieszkaniowej na zasadach ustawowych obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006 r. Do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, która zwalniałaby z obowiązku uiszczenia zryczałtowanego podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości zakupionej do 31 grudnia 2006 r., są uprawnieni podatnicy, którzy w ciągu dwóch lat pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyli na inny cel mieszkaniowy. Obecnie jednak podatnicy, którzy po sprzedaży nieruchomości kupionej przed 1 stycznia 2007 r. zakupili mieszkanie na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, spotykają się z interpretacją organów skarbowych, według których ulga mieszkaniowa (w brzmieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej do 31 grudnia 2006) nie obejmuje mieszkań mieszczących się poza granicami Polski. Tym samym organy podatkowe dyskryminują tych podatników, którzy chcą korzystać z pełni praw, jakie im przysługują z tytułu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jak wskazują fachowcy, taka interpretacja organów skarbowych jest sprzeczna z acquis communautaire, a w szczególności z zasadą swobodnego przepływu kapitału wyrażonej w art. 43 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Stanowisko ekspertów podziela również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w analogicznej przedmiotowo sprawie: Komisja Europejska przeciwko Republice Portugalskiej (sprawa C-345/05), w sentencji wyroku z dnia 26 października 2006 r. przychylił się skardze Komisji Europejskiej, stwierdzając, iż: „Utrzymując w mocy przepisy podatkowe (...) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które uzależniają skorzystanie ze zwolnienia od opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości służących jako własne i stałe miejsce zamieszkania podatnika lub członków jego gospodarstwa domowego od warunku, by uzyskane przychody zostały ponownie zainwestowane w nabycie nieruchomości położonej na terytorium Portugalii, Republika Portugalska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 WE, 39 WE i 43 WE, jak również art. 28 i 31 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym z dnia 2 maja 1992 r.”.

W oparciu o TWE oraz orzecznictwo ETS wydaje się wiec, iż interpretacja organów podatkowych pozbawiająca prawa podatników, którzy nabyli mieszkania na terenie Unii Europejskiej za środki ze sprzedaży mieszkań w Polsce, do skorzystania z ulgi mieszkaniowej na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym sprzed 1 stycznia 2007 r. jest błędna oraz narusza prawo Wspólnot Europejskich.

Panie Ministrze:

Jakie jest Pana stanowisko wobec przedstawionego problemu?

Czy wyda Pan interpretację w sprawie stosowania ulgi mieszkaniowej przy zakupach nieruchomości położonej poza terenem Polski, ale na terenie UE, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., uwzględniając przy tym orzecznictwo sądów administracyjnych oraz przepisy Wspólnot Europejskich?

Z poważaniem

Poseł Tomasz Lenz

Toruń, dnia 23 listopada 2009 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »