Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.01.2010

Opodatkowanie przychodu z telepracy na rzecz pracodawcy zagranicznego

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni obecnie pracuje w Anglii dla angielskiego pracodawcy i tam płaci podatek dochodowy i ubezpieczenie. Pracodawca ten nie posiada w Polsce żadnego oddziału, ani przedstawicielstwa. Pracodawca zgodziłby się, aby Wnioskodawczyni wykonywała swoją pracę w Polsce na zasadach telepracy. Wnioskodawczyni wykonywałaby dokładnie tę samą pracę, jaką wykonuje w Anglii. Byłoby to możliwe poprzez zdalne połączenie z biurem w Wielkiej Brytanii poprzez Internet. Czy dochody z telepracy będą opodatkowane podatkiem dochodowym w Polsce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31.08.2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 14.09.2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 16.11.2009 r. (data nadania 17.11.2009 r., data wpływu 20.11.2009 r.) na wezwanie z dnia 04.11.2009 r. Nr IPPB4/415-598/09-2/SP (data nadania 04.11.2009 r., data doręczenia 13.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski w formie telepracy na rzecz pracodawcy angielskiego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.09.2009.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski w formie telepracy na rzecz pracodawcy angielskiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni obecnie pracuje w Anglii dla angielskiego pracodawcy i tam płaci podatek dochodowy i ubezpieczenie. Pracodawca ten nie posiada w Polsce żadnego oddziału, ani przedstawicielstwa. Pracodawca zgodziłby się, aby Wnioskodawczyni wykonywała swoją pracę w Polsce na zasadach telepracy. Wnioskodawczyni wykonywałaby dokładnie tę samą pracę, jaką wykonuje w Anglii. Byłoby to możliwe poprzez zdalne połączenie z biurem w Wielkiej Brytanii poprzez Internet. Praca wymagałaby okresowych wizyt w siedzibie firmy w Anglii.

Pismem z dnia 04.11.2009 r. Nr IPPB4/415-598/09-2/SP wezwano Wnioskodawczynię w celu uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego, sprecyzowanie pytania, oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do zadanego pytania. Wnioskodawczyni uzupełniła braki formalne wniosku w terminie o następujące informacje:

Przedstawione zdarzenie przyszłe dotyczy okresu podatkowego od roku 2010. Wnioskodawczyni nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będzie współpracować z opisaną we wniosku firmą angielską.

W Polsce Wnioskodawczyni ma rodzinę oraz posiada na własność mieszkanie i samochód. W Anglii posiadałaby rachunek bankowy, na który wpływałoby wynagrodzenie. Jedynym pracodawcą Wnioskodawczyni byłaby angielska firma opisana we wniosku.

Pobyt w Polsce w ww. okresie przekroczyłby 183 dni, praca wykonywana byłaby zdalnie z Polski.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni zamierza pozostać na stałe w Polsce, jednak nie wyklucza wyjazdu na stałe za granicę.

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie. O ile Jej wiadomo nie posiada certyfikatu rezydencji Polski ani Wielkiej Brytanii.

Oprócz dochodów z tytułu wykonywania telepracy na rzecz pracodawcy angielskiego Wnioskodawczyni nie uzyska żadnych innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody z telepracy opisanej we wniosku będą opodatkowane podatkiem dochodowym w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, ze skoro zarówno Polska jak i Wielka Brytania należą do Unii Europejskiej, a Jej pracodawcą jest firma angielska, funkcjonująca na tamtejszym rynku i byłaby przez nią zatrudniona na zasadach telepracy, wypłatę otrzymywałaby w funtach na angielskie konto, a także okresowo byłaby zobligowana do wizyt w siedzibie firmy w Anglii i w Polsce nie osiągałaby żadnych innych przychodów, to podatek dochodowy powinna płacić w Wielkiej Brytanii, nie w Polsce.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2a wyżej powołanej ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »