Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.01.2010

Amortyzacja lokalu użytkowego

Pytania podatnika:

1. Czy w sytuacji, gdy kredyty przyznane zostały na inny cel, a wykorzystane na działalność gospodarczą można:

a) zwiększyć wartość nieruchomości o koszty finansowe (odsetki, prowizje od kredytów i różnice kursowe),
b) poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania, koszty finansowe powstałe po oddaniu środków trwałych do użytkowania zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

2. Czy po skorygowaniu wartości początkowej środków trwałych należy zmienić wartość odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środków trwałych do użytkowania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21.09.2009 r. (data wpływu 29.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi samodzielną działalność gospodarczą - zajmuje się tłumaczeniami, jest podatnikiem VAT. Z osobą prowadzącą taką samą działalność kupił (współwłasność 1/2 całości) lokal użytkowy wraz z miejscami parkingowymi w wielostanowiskowym garażu podziemnym, z przeznaczeniem ich na działalność gospodarczą. Za lokal Wnioskodawca płacił w ratach (zaliczki). Przed podpisaniem aktów notarialnych Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem zapłacił całą cenę.

Po podpisaniu aktu notarialnego 30 maja 2008 r. został przejęty lokal w stanie surowym. Lokal został wykończony wspólnie wraz z drugim współwłaścicielem. 31 października 2008 r. lokal został przyjęty do używania i z tą datą został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Akt notarialny na miejsca parkingowe został sporządzony 29.10.2008 r.. W dniu 28.07.2009 r. Wnioskodawca odkupił udział w nieruchomości i od tego dnia już całość jest własnością Wnioskodawcy i jego żony (na zasadach wspólności ustawowej).

Przeznaczenie lokalu nie uległo zmianie; jest nadal wykorzystywany na działalność gospodarczą.

Zakup lokalu z miejscami parkingowymi i jego wykończenie sfinansowane zostały z dwóch kredytów, a mianowicie:

- zaliczki wpłacane od grudnia 2007 r. do maja 2008 r. oraz nakłady na wykończenie lokalu poniesione w okresie od lipca do października 2008 r. - z kredytu hipotecznego w euro udzielonego na refinansowanie kosztów zakupu lokalu mieszkalnego,
- odkupienie udziałów w lokalu i garażu - z pożyczki hipotecznej w złotych udzielonej na dowolny cel konsumpcyjny.

Umowy kredytowe zawarte zostały z Wnioskodawcą i jego żoną: zabezpieczeniem kredytów jest mieszkanie Wnioskodawcy i jego żony.

Wartość początkowa lokalu - w części przypadającej Wnioskodawcy- ustalona została w wysokości 1/2 ceny nabycia netto powiększonej o 1/2 kosztów wykończenia lokalu i opłat notarialnych. Wartość garażu - 1/2 ceny nabycia netto i opłat notarialnych.

Po odkupieniu 1/2 udziału w nieruchomości wartość początkowa lokalu i garażu powiększona została o cenę nabycia netto ustaloną w euro i przeliczoną na złote wg kursu NBP.

Lokal i garaż są amortyzowane od listopada 2008 r.

Stawki amortyzacyjne ustalone zostały w wysokości wynikającej z załącznika nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wartości początkowej nieruchomości nie zostały uwzględnione koszty obsługi kredytów (odsetki i prowizje bankowe, różnice kursowe) i w konsekwencji (przez zaniżoną amortyzację) koszty te nie zostały uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów w 2008 r. i 2009 r.

Ponieważ koszty obsługi kredytów związane są z działalnością gospodarczą, Wnioskodawca chciałby je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w sytuacji, gdy kredyty przyznane zostały na inny cel, a wykorzystane na działalność gospodarczą można:

a) zwiększyć wartość nieruchomości o koszty finansowe (odsetki, prowizje od kredytów i różnice kursowe),
b) poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania, koszty finansowe powstałe po oddaniu środków trwałych do użytkowania zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

2. Czy po skorygowaniu wartości początkowej środków trwałych należy zmienić wartość odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środków trwałych do użytkowania?

Zdaniem Wnioskodawcy kredyty w rzeczywistości wykorzystane zostały na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą więc mimo ze przyznane zostały na inny cel:

- może zwiększyć wartość nieruchomości o koszty finansowe (odsetki, prowizje od kredytów i różnice kursowe) poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania w części przypadającej na wydatki związane z tą inwestycją i odpowiednio skorygować amortyzację,
- po przekazaniu lokalu do użytkowania koszty finansowe może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (dodatnie różnice kursowe - do przychodów).

Po skorygowaniu wartości początkowej środków trwałych należy zmienić wartość odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środków trwałych do użytkowania.

Zmiany amortyzacji i wliczenie kosztów finansowych do kosztów uzyskania przychodów zmniejszą dochód już od 2008 r. Wedłu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »