Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.12.2005

Interpretacja US-I-415/I-3/MM/2/2005 z dnia 25.02.2005 r. - Urząd Skarbowy w Żarach

Pytanie podatnika: Czy przy podziale majątku likwidowanej spółki z o.o. dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez udziałowców po jej likwidacji środków pieniężnych pomniejszona o wartość nominalną udziałów w postaci gotówki?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, w związku z art. 14a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) oraz art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c, art. 24 ust. 5 pkt 3, art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 25.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji czy przy podziale majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez udziałowców po jej likwidacji środków pieniężnych pomniejszona o wartość nominalną udziałów w postaci gotówki, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.01.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Żarach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przy ustalaniu przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu przy podziale majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wynika z pisma jest Pan jednym ze wspólników. Spółka powstała w roku 1995. Do spółki wniósł Pan aportem nieruchomość oraz gotówkę. Obecnie wspólnicy rozważają decyzję o postawieniu Spółki w stan likwidacji. W wyniku likwidacji należy ściągnąć należności spółki, zbyć cały ruchomy i nieruchomy majątek spółki, spłacić zobowiązania i przekazać do dyspozycji wspólników nadwyżkę. Jednocześnie przedstawił Pan swoje stanowisko, że zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udział...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »