Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.12.2009

Jednorazowa amortyzacja u małego podatnika

Pytanie podatnika: Czy wnioskodawczyni może dokonać jednorazowej amortyzacji w 2009 r. jako mały przedsiębiorca a nie jako rozpoczynająca działalność gospodarczą? Czy w latach następnych, czyli 2010, 2011 Wnioskodawczyni będzie mogła dokonywać jednorazowej amortyzacji przy spełnianiu wymogów dotyczących małych przedsiębiorców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 07.10.2009 r. (data wpływu 09.10.2009 r.) oraz piśmie (data nadania 09.12.2009 r.), (data wpływu 10.12.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-748/09-2/MT, z dnia 30.11.2009 r. (data nadania 01.12.2009 r., data doręczenia 07.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w roku 2009 i latach następnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w roku 2009 i latach następnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

W czerwcu 2008 r. Wnioskodawczyni zamknęła działalność gospodarczą. Do czerwca 2009 r. mąż Wnioskodawczyni prowadził działalność gospodarczą. W czerwcu 2009 r. mąż Wnioskodawczyni zamknął działalność gospodarczą. Wtedy działalność gospodarczą otworzyła Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni pozostaje z mężem we wspólności majątkowej.

Po rozmowie z konsultantami infolinii podatkowej, Wnioskodawczyni dowiedziała się, że może dokonać jednorazowej amortyzacji jako mały przedsiębiorca, a nie jako rozpoczynająca działalność gospodarczą zgodnie z art. 22k ust. 7-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni kupiła maszynę z zamiarem jednorazowej amortyzacji. Wnioskodawczyni rozlicza się na zasadach ogólnych – podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz spełnia wymagania dotyczące małych przedsiębiorców.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 30.11.2009 r. Nr IPPB1/415-748/09-2/MT Wnioskodawczyni uzupełniła swój wniosek w dniu 10.12.2009 r. informując, że jest małym podatnikiem w rozumieniu art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


1. Czy wnioskodawczyni może dokonać jednorazowej amortyzacji w 2009 r. jako mały przedsiębiorca a nie jako rozpoczynająca działalność gospodarczą?
2. Czy w latach następnych, czyli 2010, 2011 Wnioskodawczyni będzie mogła dokonywać jednorazowej amortyzacji przy spełnianiu wymogów dotyczących małych przedsiębiorców?

Zdaniem Wnioskodawczyni jako mały przedsiębiorca może ona dokonać jednorazowej amortyzacji już w roku 2009, zgodnie z art. 22k ust. 7-12, jak również w latach następnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydat...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »