Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.11.2009

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania pracownikowi przez pracodawcę

Pytania podatnika:
1. Czy zwolnienie użytkownika lokalu z czynszu i opłat należy traktować jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak, to jak i na podstawie jakich przepisów należy wyliczyć wysokość należności, a w konsekwencji wysokość niezapłaconego zobowiązania podatkowego?
2. Czy w skład świadczenia niepieniężnego wchodzi sam czynsz, czy też opłaty eksploatacyjne i w jaki sposób je ustalić?
3. W jaki sposób należy ustalić zaległości, z uwagi na zmianę w dniu 1 lutego 2007 r. układu zbiorowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2009 roku (data wpływu 6 sierpnia 2009 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z nieodpłatnego udostępnienia mieszkania.

jest prawidłowe, w zakresie zakwalifikowania świadczenia w postaci nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi lokalu mieszkalnego do przychodów ze stosunku pracy;
jest nieprawidłowe, w zakresie ustalenia wysokości przychodu.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2009 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu nieodpłatnego udostępnienia mieszkania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego Pan Jan Z. uzyskał prawo do lokalu. W wykonaniu tej decyzji, w dniu 5 sierpnia 1986 r. zawarto umowę najmu, w której zwolniono Pana Z. z obowiązku płacenia czynszu. W dniu 1 lutego 2007 r. wszedł w życie zmieniony ponadzakładowy układ zbiorowy dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w szkołach, na mocy którego uchylono uprawnienia do uzyskania bezpłatnego mieszkania. Strony zawierały kolejne umowy najmu w następnych latach nie w ramach układu zbiorowego, ale w trybie umów cywilnoprawnych. Pan Z. z uwagi na treść umowy, zwalniany był z opłat i czynszu. W związku z tym zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w tym stanie faktycznym mamy do czynienia z nieodpłatną umową użyczenia, a nie z umową najmu. Z uwagi na fakt, że świadczenie pozostaje w związku z umową o pracę zastosowanie powinien mieć art. 11 ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy zwolnienie użytkownika lokalu z czynszu i opłat należy traktować jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak, to jak i na podstawie jakich przepisów należy wyliczyć wysokość należności, a w konsekwencji wysokość niezapłaconego zobowiązania podatkowego?
2. Czy w skład świadczenia niepieniężnego wchodzi sam czynsz, czy też opłaty eksploatacyjne i w jaki sposób je ustalić?
3. W jaki sposób należy ustalić zaległości, z uwagi na zmianę w dniu 1 lutego 2007 r. układu zbiorowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania pierwszego, nieodpłatne udostępnienie lokalu służbowego zaliczyć należy jako składnik wynagrodzenia, z uwagi na to, że zostało ono osiągnięte w związku z wykonywaną pracą i z tego tytułu uregulować podatek dochodowy. Odnośnie pytania drugiego Wnioskodawca uważa, że w skład świadczenia niepieniężnego wchodzi sam czynsz, ustalany dowolnie przez strony. Natomiast odnośnie pytania trzeciego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że było to użytkowanie bezumowne i należy określić wartość świadczenia pieniężnego na poziomie stawek wynikających z uchwały rady miasta.

Ponadto, powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych, Wnioskodawca stwierdza, że przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy, a także że są to wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu. Z powyższego wynika więc, że podstawową cechą świadczenia ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »