Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.11.2009

Tylko wynagrodzenie wypłacone jest kosztem

Pytanie podatnika: Czy można zaliczyć koszty wynagrodzeń pracowników tymczasowych z tytułu umów zleceń do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu za który są należne?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2009 r. (data wpływu 11.09.2009 r.) oraz piśmie z dnia 19.09.2009 r. (data wpływu 21.10.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzeń z tytułu zawartych umów zleceń – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.09.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzeń z tytułu zawartych umów zleceń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej prowadzi Agencję Pracy Tymczasowej (dalej jako APT).

Działalność agencji polega na rekrutacji pracowników, weryfikacji ich kwalifikacji i uprawnień, przeprowadzeniu innych niezbędnych formalności, aby w finalnym efekcie skierować wybrane osoby do pracy do partnera biznesowego jakim jest konkretna firma. Zgodnie z ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, działając jako Agencja Pracy Tymczasowej zobowiązuje się kierować zatrudnione osoby do pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika (kontrahenta). APT zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenia.

Wnioskodawca, prowadzi ewidencję zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wypłata wynagrodzenia następuje do 10 dnia następnego miesiąca, po wykonaniu usługi, zgodnie z umową o pracę. Koszy wynagrodzeń oraz obciążające je składki na ubezpieczenie społeczne APT traktuje je jako koszty bezpośrednie. APT jest w stanie przyporządkować koszty danego miesiąca do przychodów danego miesiąca. Spółka potrafi precyzyjnie określić, wręcz przypisać poszczególnych pracowników do konkretnych umów z kontrahentami. Liczba pracowników, których Spółka zatrudnia na umowę zlecenie jest znacząca i w związku z tym kwota wypłacanych wynagrodzeń stanowi istotną część kosztów APT.

W księgach rachunkowych APT ujmuje wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego - niezależnie od terminu ich zapłaty. Tak wynika z zasady memoriału określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że wynagrodzenia oraz obciążające je składki ZUS jako koszt pracodawcy należy ująć w okresie za który są należne.

Natomiast w świetle przepisów podatkowych od 1 stycznia 2009 r. wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisu prawa pacy umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeśli terminy te nie zostaną dochowane wynagrodzenia można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika Tak wynika z art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 updof oraz art. 15 ust. 4g i art. 16 ust 1 pkt 57 updop.

Składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracodawcę oraz składki na FP i FGŚP zgodnie z art. 22 ust. 6 bb updof oraz art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu w którym wynagrodzenia związane z tymi składkami są należne pod warunkiem ze składki te są opłacone - jeśli wynagrodzenia są wypłacane lub stawiane do dyspozycji w miesiącu następnym w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub innego stosunku prawnego łączącego strony nie później niż do 15 dnia tego miesiąca. Spółka działa zgodnie z tym przepisem prawnym. Jeżeli wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę są wypłacane w terminie wynikającym z umowy o pracę oraz składki ZUS zostają zapłacone do dnia 15 tego miesiąca, Wnioskodawca uznaje te koszty jako koszty uzyskania przychodów w mies...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »