Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

09.11.2009

Wpłata środków pieniężnych na konto chorego a podatek od darowizn

Pytanie podatnika: Czy wpłaty od osób obcych będą podlegały obowiązkowi podatkowemu określonemu w ustawie o podatku od spadków darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. określonemu w artykułach 1, 5, 6, 7, 9, 14 oraz 15?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 05.06.2009 r. (data wpływu 28.07.2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 20.08.2009 r., data wpływu 24.08.2009 r., na wezwanie z dnia 12.08.2009 r. Nr IPPB2/436-287/09-2/MS (data nadania 13.08.2009 r., data doręczenia 14.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wpłat środków pieniężnych na konto chorego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wpłat środków pieniężnych na konto chorego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od roku 2007 Wnioskodawczyni podlega leczeniu na chorobę nowotworową, a wydatki na leczenie stanowią bardzo duże obciążenie dla jej budżetu, przekracza jej możliwości finansowe.

Znajomi Wnioskodawczyni oraz całkiem obce osoby zaoferowały pomoc w gromadzeniu środków na leczenie w postaci wpłat na jej konto bankowe (już istniejące lub specjalnie do tego celu utworzone). Kwoty te będą wpłacane w różnych terminach oraz w różnym czasie.

W dniu 12 sierpnia 2009 r. pismem Nr IPPB2/436-287/09-2/MS Wnioskodawczyni została wezwana do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez wskazanie:

• czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona również w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W złożonym wniosku została zaznaczona w części D. 2 poz. 40 - podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również poz. 44 - podatek od spadków i darowizn.
• jeżeli zakres interpretacji ma dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych, to należy uiścić dodatkową opłatę, sprecyzować pytanie w zakresie tego podatku oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ww. wezwanie skutecznie doręczono w dniu 14.08.2009 r. W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione.

Wnioskodawczyni uzupełniła, iż interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona tylko w zakresie podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wpłaty od osób obcych będą podlegały obowiązkowi podatkowemu określonemu w ustawie o podatku od spadków darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. określonemu w artykułach 1, 5, 6, 7, 9, 14 oraz 15?

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Wpłaty dokonywane na konto Wnioskodawczyni, już posiadane lub specjalnie do tego celu utworzone stanowią darowizny w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93), zawartych w tytule XXXIII „Darowizna”. W tym przypadku umowa została zawarta bez zachowania szczególnej formy określonej w art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego czyli w postaci aktu notarialnego. Jednakże zgodnie z dalszą treścią tego przepisu umowa stała się ważna w momencie dokonania wpłaty na konto, czyli spełnienia świadczenia, określonego w umowie darowizny. Wpłaty na konto z tego tytułu będą oznaczone jako darowizna.

W związku z powyższym opisane wpłaty podlegają podatkowi od spadków i darowizn w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. 1983 Nr 46, poz. 207), który stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »