Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.10.2009

Skutki podatkowe zamiany mieszkań

Pytanie podatnika: Wnioskodawca wraz z małżonką zamierza dokonać zamiany mieszkania, którego są właścicielami od 1996 r. Czy opisana zamiana będzie zwolniona z podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15.08.2009 r. (data wpływu 18.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany mieszkań - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany mieszkań.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 02.10.2003 r. wnuczka Wnioskodawcy uzyskała w spadku mieszkanie spółdzielcze własnościowe w W. Zostało to potwierdzone postanowieniem Sądu rejonowego i zapłaciła w Urzędzie skarbowym w W należny od tego spadku podatek w pełnej wysokości. Dnia 30.05.2008 r. wnuczka Wnioskodawcy sprzedała to mieszkanie. Podatku od tej czynności nie płaciła, co jest zgodne z interpretacją indywidualną dotyczącą tej sprawy wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 26.10.2007 r. Nr IPPB2/415-63/07-3/JAŚ. Dnia 08.08.2008 r. wnuczka Wnioskodawcy kupiła mieszkanie w W. Aktualna wartość tego mieszkania jest oceniana na 280.000 zł. Wnioskodawca wraz z żoną są współwłaścicielami mieszkania spółdzielczego własnościowego w W., które zakupili 05.11.1996 r. Wartość rynkowa tego mieszkania określana jest na 380.000 zł. Obecnie wnioskodawca wraz z żoną ma zamiar zamienić się mieszkaniami z wnuczką. Mieszkanie wnioskodawcy i jego żony ze względu na wielkość i lokalizację będzie bardziej dogodne dla wnuczki, która w marcu 2009 r. założyła rodzinę, a obecne mieszkanie wnuczki spełnia potrzeby Wnioskodawcy i jego żony. Ponadto Wnioskodawca podkreśla, iż zamiana następuje między osobami należącymi do I grupy pokrewieństwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisana wyżej zamiana mieszkań będzie zwolniona z podatku?

Zdaniem wnioskodawcy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »