Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.10.2009

Przepisy nie zakazują łączenia podróży służbowej z wyjazdem prywatnym

Pytanie podatnika: Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową pracownika, w tym na bilet powrotny z podroży służbowej w sytuacji gdy za zgodą pracodawcy pracownik przedłużył podróż służbową i za czas pobytu prywatnego sam ponosił wydatki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2009 r. (data wpływu 22.07.2009 r.) oraz piśmie z dnia 24.09.2009 r. (data nadania 29.09.2009 r., data wpływu 01.10.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-414/09-2/JC z dnia 21.09.2009 r. (data nadania 21.09.2009 r., data doręczenia 23.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na podróż służbową pracownika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów wydatków na podróż służbową pracownika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka stosownie do ustawy o radiofonii i telewizji uzyskuje przychody m.in. z abonamentu, reklamy i sponsoringu, sprzedaży licencji filmowych i udzielania praw do wyprodukowanych i nadanych na antenie programów telewizyjnych.

W celu realizacji misji nadawcy Spółka realizuje programy telewizyjne jak również informuje na antenie o interesujących wydarzeniach w całym świecie.

Aby uzyskać m.in. takie informacje nadane następnie na antenie wysyłani są na delegacje pracownicy lub współpracownicy do produkcji programów telewizyjnych.

Pracownicy wysyłani są w delegacje do wykonania konkretnego zadania na polecenie pracodawcy co formalnie odzwierciedlone jest na odpowiednim druku (polecenie wyjazdu służbowego).

Stosownie do przepisów art. 775 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą.

W myśl tych przepisów Spółka zobowiązana jest ponieść wszelkie koszty podróży służbowej (dojazdu, powrotu, pobytu na miejscu, ewentualne koszty leczenia).

Jednak w Spółce wystąpiły sytuacje, iż za zgodą pracodawcy delegowani pracownicy przedłużali delegacje, po realizacji celu służbowego za zgodą pracodawcy przedłużali pobyt dla realizacji celów prywatnych. W związku z powyższym Spółka stosowała następujący sposób rozliczenia delegacji.

Do czasu wykonania zadań przez pracowników Spółka pokrywała wszystkie koszty pobytu delegowanego, a po tym terminie (czyli po wykonaniu zadań określonych w poleceniu służbowym), delegowany pokrywał dalsze koszty pobytu indywidualnie przejmując na siebie dalsze koszty pobytu.

Nastąpiło swego rodzaju połączenie podróży służbowej i prywatnej, podróż powrotną pracownik odbywa na koszt pracodawcy.

Koszt pobytu prywatnego, w tym ewentualnego ubezpieczenia lub leczenia, ponosi w całości pracownik. Pracownik także ponosi wszelkie dodatkowe koszty, np. związane z przebukowaniem biletu lotniczego na inny dogodny dla pracownika termin. Należy wspomnieć, iż są to przypadki sporadyczne ale jednak mają miejsce.

Spółka w koszty uzyskania przychodu zaliczała koszty poniesione przez pracownika w czasie wykonywania zadań służbowych, oraz koszty przylotu i odlotu. Traktując te wydatki jako poniesione w celu uzyskania przychodu i zgodne z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »