Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.10.2009

Podatek od nagród w konkursie internetowym

Pytanie podatnika: Czy nagrody o jednorazowej wartości nie większej niż 760 zł, uzyskiwane przez grających w organizowanych przez firmę konkursach, które wspierają sprzedaż (sprzedaż premiową), mogą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli konkursy te są organizowane i ogłaszane za pośrednictwem stron internetowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2009 r. (data wpływu 27.07.2009 r.) oraz piśmie z dnia 07.10.2009 r. (data wpływu 12.10.2009 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 02.10.2009 r. Nr IPPB1/415-551/09-2/ES (data wysyłki 02.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wygranych nagród o wartości nieprzekraczającej 760 zł w konkursach ogłaszanych na stronach internetowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wygranych nagród o wartości nieprzekraczającej 760 zł w konkursach ogłaszanych na stronach internetowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą M. polegającą między innymi na prowadzeniu serwisu internetowego pod domeną www...., skierowanego do młodzieży. Jest to rodzaj interaktywnej gry komputerowej.

Serwis pozwala na zalogowanie się, a następnie wykupienie puli kredytowej na rozmowę z wirtualną dziewczyną i zdobywanie punktów. Im więcej punktów zdobywa gracz, tym ma większe szanse na zdobycie nagrody w ogłoszonym konkursie.

Celem wprowadzenia konkursu jest zwiększenie sprzedaży dla firmy M. i traktowane jako sprzedaż premiowa.

Na stronach internetowych umieszczony jest regulamin, zasady uczestnictwa oraz wiele innych informacji niezbędnych do wzięcia udziału w konkursie. Dodatkowo umieszczony jest wizerunek nagród, ranking graczy oraz lista zwycięzców.

Jednorazowa wartość nagród jest różna w zależności od uzyskanych punktów w konkursie i wynosi od 30 zł do ponad 760 zł. Firma dokonuje odliczenia naliczonego VAT związanego z nabyciem towarów, które następnie są przekazywane w formie nagrody w ramach konkursów. Nagrody do 760 PLN nie są opodatkowane, a wyższe podlegają opodatkowaniu 10% ryczałtowym podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nagrody o jednorazowej wartości nie większej niż 760 zł, uzyskiwane przez grających w organizowanych przez firmę konkursach, które wspierają sprzedaż (sprzedaż premiową), mogą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli konkursy te są organizowane i ogłaszane za pośrednictwem stron internetowych?

Zdaniem Wnioskodawcy na gruncie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającego zwolnienie przedmiotowe obejmujące wartość wygranych w konkursach, ogłaszanych przez środki masowego przekazu (internet), a także nagród związanych ze sprzedażą premiową, przekazywane przez firmę nagrody są zwolnione od podatku dochodowego do kwoty 760 zł, na podstawie powyższego przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »