Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.09.2009

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodu w ramach amortyzacji

Pytanie podatnika: Czy odsetki od pożyczki, za którą został nabyty środek trwały, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, które nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, powiększają cenę nabycia zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 12 czerwca 2008 r., Nr ITPB3/423-177/08/DK, w ten sposób, iż stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie zastosowania przepisów dotyczących odsetek od pożyczki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawa), zwiększających wartość początkową środka trwałego, od której dokonuje się zaliczanych do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczy określenia skutków w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów regulujących kwestie niezaliczanych do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek w ramach tzw. „niedostatecznej kapitalizacji” (art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka nabyła środek trwały za środki finansowe pochodzące z pożyczki zaciągniętej od spółki, której udziałowcy posiadają nie mniej niż 25% udziałów w każdej ze spółek. Zdaniem Spółki odsetki od takiej pożyczki nie mogłyby w całości zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze względu na przepis art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy.

Spółka zadała zatem pytanie, czy odsetki od pożyczki, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, powiększają jego cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy, zwiększając tym samym podstawę amortyzacji, od której odpisy amortyzacyjne są kosztem podatkowym.

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki te, pomimo że nie mogą być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów, powiększając cenę nabycia, poprzez odpisy amortyzacyjne mogą być w pełnej wysokości zaliczone do kosztów podatkowych. Z przepisów nie wynika bowiem, aby powiększające cenę nabycia środka trwałego naliczone odsetki nie mogły dotyczyć pożyczek udzielanych w ramach „niedostatecznej kapitalizacji”.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe. Potwierdził, iż na dzień zapłaty odsetek, każda wartość odsetek od pożyczki winna być porównana z limitem obliczonym na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy, a kwota odsetek przekraczająca ten limit nie powinna być uznana za koszt uzyskania przychodów. Jednakże w zakresie rozliczenia odsetek w ramach amortyzacji stwierdził, iż przepis art. 1 6g ust. 3 ustawy odnosi się bezwarunkowo do odsetek naliczonych, w tym również odsetek, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy, niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, które jako naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększają cenę jego nabycia. Nie dostrzegł konieczności ich weryfikacji w przypadku gdy naliczone odsetki po oddaniu środka trwałego do używania w dacie zapłaty zostaną w części wykluczone z kosztów podatkowych. W interpretacji tej za poprawną merytorycznie zasadę uznano, iż przy ocenie skutków podatkowych nie ma znaczenia późniejsza analiza pod kątem zaliczenia tych odsetek do kosztów podatkowych.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów za...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »