Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.09.2009

Sprzedaż nieruchomości w działalności gospodarczej

Pytania podatnika:
1. Czy przychody/straty ze sprzedaży posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych będą dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, z uwzględnieniem art. 10 ust. 2 pkt 3 updof?
2. Co oznacza pojęcie „wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie”, o którym mowa w art. 10 ust. 3 updof?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07.07.2009 r. (data nadania 08.07.2009 r., data wpływu 13.07.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPBN1/415-311/09-2/EC z dnia 17.06.2009 r. (data doręczenia 06.07.2009 r.) oraz uzupełnionym pismem z dnia 03.08.2009 r. (data nadania 03.08.2009 r., data wpływu 06.08.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPBN1/415-311/09-4/EC z dnia 28.07.2009 r. (data doręczenia 29.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych i określenia pojęcia „wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą” nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych i określenia pojęcia „wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą” nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej, zwanej dalej „Spółką”, która jest właścicielem lokali mieszkalnych. W przyszłości Spółka może zakupić lub nabyć w inny sposób kolejne lokale mieszkalne. Spółka wynajmuje posiadane lokale mieszkalne osobom fizycznym. Żaden z lokali należących do Spółki nie jest przez nią wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Spółka rozważa w przyszłości sprzedaż lokali mieszkalnych będących jej własnością.

Następnie pismem z dnia 03.08.2009 r. (data wpływu 06.08.2009 r.) wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny przedstawiony we wniosku ORD-IN, poprzez wskazanie, iż do zakresu działalności spółki komandytowej należy, m.in. (zgodnie z klasyfikacją PKD):

• 68. – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Na sekcję tę składają się następujące rodzaje działalności:

• 68.1, 68.10, 68.10Z – Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
• 68.2, 68.20, 68.20Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
• 68.3 – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie;
• 68.31, 68.31Z – Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
• 68.32, 68.32Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywanymi na zlecenie.

Wnioskodawca wskazał, iż spółka komandytowa ma w swoim zakresie zarówno kupno i sprzedaż, jak również wynajem nieruchomości.

Niektóre posiadane przez spółkę komandytową lokale mieszkalne są lub będą środkami trwałymi i są lub będą amortyzowane.

Niektóre posiadane przez spółkę komandytową lokale mieszkalne są lub będą traktowane jako towary do sprzedaży i nie są lub nie będą amortyzowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy przychody/straty z wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych są dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof?
2. Czy przychody/straty ze sprzedaży posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych będą dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, z uwzględnieniem art. 10 ust. 2 pkt 3 updof?
3. Co oznacza pojęcie „wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do dom...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »