Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.08.2009

Ugodowe zaspokojenie roszczeń pracowniczych a PIT

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo potrącając od kwoty 70 000 zł wynikającej z ugody sądowej, zaliczkę na podatek dochodowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2009 r. (data wpływu 27.04.2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 13.05.2009 r., data wpływu 15.05.2009 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-322/09-2/AK z dnia 07.05.2009 r. (data nadania 07.05.2009 r., data doręczenia 11.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu dokonanej wypłaty zaspokojenia roszczeń pracowniczych na podstawie zawartej ugody sądowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych z tytułu dokonanej wypłaty zaspokojenia roszczeń pracowniczych na podstawie zawartej ugody sądowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W wyniku ugody sądowej zawartej między Wnioskodawcą a byłym pracownikiem – Wnioskodawca, jako pozwany został zobowiązany do wypłaty byłemu pracownikowi kwoty 70 000 zł z tytułu ugodowego zaspokojenia roszczeń pracowniczych (tj. zaległej premii motywacyjnej i części odprawy emerytalnej) w dwóch ratach po 35 000 zł, tj. w m-cu listopadzie i grudnia 2008 roku. Wnioskodawca wskazuje, że z treści ugody nie wynika jednoznacznie, że kwota powyższa jest kwotą netto.

Od ww. wynagrodzenia nie potrącono podatku dochodowego. Dlatego tez Wnioskodawca, jako płatnik zobowiązany był do naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z zawartą ugodą sądową Wnioskodawca dokonał wypłaty należności w kwocie 70 000 zł (2 x 35 000 zł) na rzecz byłego pracownika w m-cu listopadzie i grudniu 2008 r., potrącając jednocześnie należny podatek dochodowy, który został odprowadzony do właściwego urzędu skarbowego.

Zasądzona kwota została również wykazana, jako przychód w zeznaniu podatkowym za 2008 r.

Wnioskodawca wskazuje, iż były pracownik na rzecz, którego były dokonane wypłaty domaga się w złożonym piśmie z dnia 20.04.2009 r. wypłaty w kwocie netto 70 000 zł oraz dopłaty kwoty 16 106 zł, którą stanowi odprowadzony podatek dochodowy, grożąc Wnioskodawcy egzekucją komorniczą oraz wznowieniem postępowań przed Sądem Pracy w związku z zerwaną przez Wnioskodawcę ugodą Sądową. Do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca załączył kserokopie ugody sądowej oraz kopię pisma byłego pracownika z dnia 20.04.2009 r.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 07.05.2009 r. Nr IPPB2/415-322/09-2/AK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez: Przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego. Braki uzupełniono prawidłowo w wyznaczonym terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo potrącając od kwoty 70 000 zł wynikającej z ugody sądowej, zaliczkę na podatek dochodowy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Kwota dotycząca stosunku pracy określona w ugodzie sądowej nie jest odszkodowaniem zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie dotyczy katalogu zwolnień z podatku dochodowego, wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasądzona kwota zaległego wynagrodzenia w wysokości 70 000 zł, jako należność z tytułu roszczeń pracowniczych jest przychodem ze stosunku pracy, od którego pracodawca obowiązany jest naliczyć, pobrać oraz odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Wnioskodawca zauważa, że dokonał właściwego rozliczenia zasądzonej kwoty dotyczącej roszczeń pracowniczych odprowadzając zaliczkę na podatek dochodowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 2...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »