Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.07.2009

Zwrócone pracownikowi wydatki na zakup żywności nie podlegają PIT

Pytania podatnika:
1. Czy zwrot pracownikowi kosztów poniesionych na zakup artykułów spożywczych wykorzystanych do przygotowania przez pracownika posiłków profilaktycznych w stanie faktycznym niżej opisanym jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy kwota zwracana pracownikowi powinna być doliczana do przychodów pracownika z umowy o pracę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2009 r. (data wpływu 23.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy zwrotu kosztów poniesionych na zakup artykułów spożywczych wykorzystywanych przez pracownika do przygotowania posiłków profilaktycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy zwrotu kosztów poniesionych na zakup artykułów spożywczych wykorzystywanych przez pracownika do przygotowania posiłków profilaktycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest zobowiązana na mocy przepisów art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (zwanego dalej Kodeksem pracy) do zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych. Spółka chce zapewniać pracownikom posiłki profilaktyczne w czasie wykonywanych przez nich robót na terenie całej Polski. Nie ma jednak fizycznej możliwości wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych, gdyż siedziba Spółki mieści się w W., a pracownicy Spółki, którzy są uprawnieni do otrzymania posiłków profilaktycznych wykonują pracę w różnych miejscach Polski. Spółka deleguje bowiem pracowników do miejscowości, w którym realizuje dany kontrakt (na miejsce danej budowy).

Spółka - za zgodą pracowników - zdecydowała się przyjąć rozwiązanie, zgodnie z którym pracownicy Spółki przygotowują posiłki profilaktyczne we własnym zakresie. Spółka zdecydowała, że najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli pracownicy sami dokonają wyboru produktów, które chcą wykorzystać do przygotowania posiłku. Takie rozwiązanie było zgodne z oczekiwaniami pracowników, którzy chcieli mieć wpływ na decyzję, jaki będzie skład posiłku (tj. co danego dnia będą jeść).

W tym celu Spółka upoważniła każdego z pracowników do zakupu artykułów spożywczych na koszt i na rachunek Spółki. Pracownicy mają kupować artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków profilaktycznych.

Pracownicy, kupując produkty niezbędne do przygotowywania posiłków profilaktycznych, działają w imieniu i na rachunek Spółki. Spółka wymaga od pracowników, aby dokonany zakup był dokumentowany fakturą lub rachunkiem wystawionym przez Spółkę. Spółka pragnie wyjaśnić, że na takim rachunku lub fakturze Spółka figuruje jako nabywca artykułów spożywczych.

Zazwyczaj Spółka daje pracownikom zaliczkę, z której finansują oni zakup artykułów spożywczych potrzebnych do przygotowania posiłku. Zdarza się też, że pracownik kupuje artykuły spożywcze z własnych środków, natomiast Spółka zwraca mu wydatkowaną kwotę na podstawie przedłożonego rachunku lub faktury.

Pracownicy po powrocie do siedziby lub do oddziału Spółki rozliczają się z zakupu artykułów spożywczych ze Spółką, przedstawiając faktury/rachunki wystawiane na Spółkę, dokumentujące zakup artykułów spożywczych. Każdy pracownik przedstawia oddzielną fakturę. Spółka zwraca pracownikowi kwotę odpowiadającą wydatkom faktycznie poniesionym przez pracownika na nabycie artykułów spożywczych, z których pracownik przygotował posiłek profilaktyczny. Spółka pragnie podkreślić, że zawsze zwraca pracownikom tylko i wyłącznie kwoty udokumentowane na podstawie przedstawionych rachunków lub faktur. Nie występują żadne przypadki wypłacania pracownikom ryczałtów w ustalonej z góry kwocie, tj. Spółka nigdy nie wypłaca pracownikom ekwiwalentu. Zakupione przez pracownika produkty są zawsze oceniane przez Spółkę pod kątem przydatności do sporządzenia posiłku profilaktycznego.

Spółka pragnie poinformować Ministra Finansów, że składała już w podobnej sprawie wniosek o interpretację indywidualną do Ministra Finansów i otrzymała odpowiedź nega...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »