Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.07.2009

Odszkodowanie za wyrządzoną szkodą w majątku pracowników lub osób trzecich bez podatku

Pytanie podatnika: Czy wypłacane przez Spółkę odszkodowanie stanowi przychód po stronie osób je otrzymujących, a co za tym idzie czy istnieje po stronie Spółki obowiązek wystawiania PIT–8C?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2009 r. (data wpływu 14.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z wypłatą przez Spółkę odszkodowania za wyrządzoną szkodą w majątku pracowników lub osób trzecich – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z wypłatą przez Spółkę odszkodowania za wyrządzoną szkodą w majątku pracowników lub osób trzecich.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W trakcie realizacji przez Spółkę zadań inwestycyjnych zdarzyć mogą się przypadki wyrządzenia szkody w majątku pracowników lub osób trzecich. Spółka w związku z tym wypłaca osobom, w których majątku została wyrządzona szkoda, część odszkodowania w jakiej partycypuje zgodnie z umową ubezpieczeniową z ubezpieczycielem, tytułem ich naprawienia. Ubezpieczyciel wypłaca pozostałą kwotę odszkodowania. Suma odszkodowań wypłaconych łącznie przez Spółkę i ubezpieczyciela stanowi 100% wartości wyrządzonej szkody, w związku z tym wypłacone odszkodowanie przez Spółkę ma na celu restytucje majątku poszkodowanego do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę. Wypłacone odszkodowanie ma stanowić rekompensatę poniesionych strat wynikających z działań podjętych przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wypłacane przez Spółkę odszkodowanie stanowi przychód po stronie osób je otrzymujących, a co za tym idzie czy istnieje po stronie Spółki obowiązek wystawiania PIT–8C?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka stosuje się do zasady naprawiania szkód wyrządzonych osobom trzecim lub pracownikom na podstawie art. 361 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie zaś z orzecznictwem Sądu Najwyższego Szkodą jest powstała wbrew woli poszkodowanego różnica między obecnym jego stanem majątkowym, a tym stanem, jaki zaistniałby, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę (orzeczenia SN z dnia 11 lipca 1957 r. sygn. akt.: XXXXX oraz uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 22 listopada 1963 r., Nr 7-8, poz. 128).

Wstępne zastrzeżenie było niezbędne, gdyż prowadzi do odróżnienia szkody od wszelakich uszczerbków, jakie zachodzą zgodnie z wolą samego zainteresowanego (czynności rozporządzające, zobowiązujące itp.)” (tak: Tadeusz Wiśniewski, „Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania”).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm., dalej zwana: „UoPDOF”) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 UoPDOF przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 UoPDOF źródłami przychodów są tzw. inne źródła. Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 1 UoPDOF za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UoPDOF, uważa się w szczególności (...) inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 – 14 i 17 (...).

Zgodnie z art. 42a UoPDOF podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 UoPDOF, z wyjątk...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »